САЩ ще продължат да зависят от турското производство на ключови части за изтребителя F-35 до 2022 гodina, съобщи агенция Bloomberg, позовавайки се на официален представител на Пентагона.
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
Въпреки че на Турция все още е забранено да купува F-35 след решението да закупи руската система за ПВО С-400, подполковник Майк Андрюс, говорител на Министерството на отбраната, заяви, че в края на 2019 г. е взето решение за "спазване на съществуващите договори и приемане на доставки на части, които вече са били договорени /с Турция/".
Андрюс подчерта, че целта е "да се избегнат скъпи, разрушителни и разточителни прекратявания на договори", пише БГНЕС.
Решението беше споменато в доклада на правителството през май, гласи официалното изявление.
Още: В САЩ: Бюджетният дефицит надхвърли 700 млрд. долара
Още: Мегаломанията на Тръмп: Защо бъдещият президент на САЩ иска да купи половината свят?
Андрюс добави, че алтернативни източници "са били идентифицирани за всички произведени в Турция части и ще бъдат използвани при изтичане на турските договори за производство и доставка на частите".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Клинтън и Буш ще присъстват със съпругите си на церемонията на Тръмп, Обама ще е без Мишел
Още: Блинкен: Планът за следвоенна Газа ще бъде предаден на администрацията на Тръмп
Турция е световен лидер в авиационното и космическото производство и 10 турски компании произведат части за F-35 на стойност около 12 милиарда долара, включително фюзелажа, произведен от турската Aerospace Industries, сочи анализ на Bloomberg от 2018 г. Турски компании произвеждат 817 от приблизително 24 000 части на самолета и 188 от приблизително 3000 части на двигателя, според данни на Пентагона.
Придобиването на Турция на С-400 подтикна Вашингтон да отстрани Турция от програмата за изтребителите от пето поколение F-35 през юли. САЩ твърдят, че системата може да бъде използвана от Русия за скрито получаване на класифицирана информация за за самолета и е несъвместима със системите на НАТО.
Турция обаче се противопостави, заявявайки, че С-400 няма да бъдат интегрирани в системите на НАТО и няма да представляват заплаха за сигурността на съюза.
Още: Пожарите в Лос Анджелис отлагат голяма новина за Бионсе (СНИМКА)
Още: Демокрацията си отива, а младите я загърбват за сметка на диктатори: Анализ