“Времето е такова, каквото е. Нашето възприятие за времето през различните епохи на развитие на човечеството е различно и от тази гледна точка по-скоро ние полудяваме, отколкото времето“. Това коментира в „Лице лице“ по bTV климатологът Симеон Матев, докато САЩ са в очакване на урагана „Милтън“.
Той посочи, че климатът на нашата планета от 4,5 милиарда години се развива с една цикличност, която се нарушава от странични фактори, каквито е и дейността на човека.
„Един такъв ураган освен чисто атмосферни процеси води след себе си и други процеси, които не са толкова пряко свързани с климата, а след това имат и много по-значим социално-икономически ефект. От една страна са щетите, които нанася върху ежедневния живот на хората, но от друга дори политиците се съобразяват с тези стихии“, отбеляза експертът.
Още: Силата на урагана "Милтън": Анимиран модел (ВИДЕО)
„Колегите вече два дни алармират, че предстои доста сериозно бедствие. Дали ще се случи, е друг въпрос, но така показват изчисленията на моделите, а политиците се съобразяват с тях, искат да помагат на хората и отлагат свои международни срещи“, коментира Симеон Матев.
Той обясни, че разликата между ураганите е във величините на вятъра, в силата на дъждовете и в обхвата им. „Ураганът се образува при специфични условия. Задължително морската вода трябва да бъде над 26-28 градуса и високо в атмосферата да има условия за завихряне. С още куп други фактори става образуването на тропична буря и ако има условия да се развие, прераства постепенно в ураган“, коментира климатологът.
Той посочи, че преди да влезе в студиото на „Лице в лице“ е проверил скоростта в центъра на бурята и тя е била 250 км/ч. „Трябва да бягате веднага“: Безплатни магистрали и замразени цени на храни в САЩ заради урагана „Милтън“
„Това го категоризира в 4-та степен, предпоследната от петте възможни. Прогнозите са, достигайки брега, чувствително да отслабне, но първоначално ще дойде със 160-170 км/ч – качете се с колата на магистрала, вдигнете 140 км/ч, покажете се навън и още малко трябва да прибавите, за да усетите тази постоянна скорост на вятър“, обясни Симеон Матев.
Още: Байдън: Милтън може да е най-тежката буря във Флорида от век насам
Той посочи, че районът, който „Милтън“ ще засегне, е много податлив на наводнения. „Почти годишната норма на дъжд в България ще падне във Флорида за две денонощия. Релефът също ще обуславя наводненията. Това е може би най-мощното образувание на тази планета“, посочи климатологът. "Винаги, когато е имало страховито очакване за нещо такова, то се оказва, че не е толкова страховито", каза оптимистично Симеон Матев.
Според него зимата в България ще бъде със средни температури, по-високи от нормата, но това не изключва снежни промеждутъци, които ще бъдат повече, отколкото е имало през последните 6-7 години. "Сега ще имаме малко повече зима - колко точно, предстои да видим", коментира той.