Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще пресъхне ли езерото Титикака? (ВИДЕО)

04 август 2023, 19:22 часа • 3745 прочитания

Пресъхналите брегове и понижаващото се равнище на водата в езерото Титикака дават все по-тревожен сигнал, че животът около най-големия сладководен басейн в Южна Америка няма да продължи по досегашния начин заради жестоките горещи вълни, които заличават зимата в южното полукълбо, пише Ройтерс. 

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Подобно на много други райони, които също страдат от смъртоносните последици от климатичните промени, водата в голямото езеро, разположено в Андите на границата между Боливия и Перу, е на път да достигне рекордно ниско ниво.

Още: Защо проспериращата Тибетска империя е изчезнала мистериозно?

В глобален план юли беше най-горещият месец, регистриран някога, като продължителните периоди на суша се отразиха особено тежко както на хората, така и на животните.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Нивото на водата в Титикака в момента е само с 30 сантиметра над най-ниската точка, регистрирана през 1996 г., каза Лусия Валпер от боливийската служба по метеорология и хидрология. Тя посочи, че в някои части на страната сушата може да продължи до ноември.  Земеделците в съседната община Хуарина отчаяно се нуждаят от помощ.

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Езерото е разположено на 3800 метра надморска височина, което го прави още по-уязвимо на слънчева радиация, казват експерти от боливийския технически университет "Оруро". В последно време големи плодородни райони край бреговете на Титикака се превърнаха в пустиня, предаде БТА. 

Още: Месец по-късно: Язовир "Каховка" е ужасяваща пустиня (ВИДЕО)

Невижданата досега в историята суша в Южна Америка засегна и критично важния селскостопански сектор в Аржентина. Международният валутен фонд прогнозира, че в резултат на това аржентинската икономика тази година ще се свие с 2,5%.

Уругвай също пострада. Нивото на водата в язовира "Канелон Гранде", основен източник на питейна вода за жителите на столицата Монтевидео, през юни спадна толкова, че върху значителна част от някогашното му дъно поникна трева. 

Още: Ще остане ли Ирак без вода заради климатичните промени?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес