Най-висшият републиканец в Комисията по външни отношения на Сената на САЩ заяви, че блокира продажбата на оръжия на стойност 735 млн. долара на Унгария, тъй като правителството на Виктор Орбан отказва да одобри кандидатурата на Швеция за членство в НАТО.
"Като се имат предвид обещанията, които бяха дадени на мен и на други хора миналата година, че това гласуване ще бъде направено, и фактът, че вече е юни и все още не е направено, реших, че продажбата на ново американско военно оборудване за Унгария ще бъде спряна", заяви сенатор Джим Риш в сряда.
"Унгария трябва да предприеме необходимите действия, за да допусне Швеция в Алианса, и то скоро", каза той, цитиран от "Ройтерс".
Според американското законодателство големите оръжейни сделки се разглеждат от водещите демократи и републиканци в сенатската Комисия по външни отношения и Комисията по външни работи на Камарата на представителите (долната камара).
Решението на Риш да блокира сделката беше съобщено първо от The Washington Post, според който продажбата включва 24 батареи с ракетни установки HIMARS и над 100 ракети, както и съответните части и поддръжка.
Унгарското министерство на отбраната публикува изявление чрез държавната информационна агенция MTI, в което се казва, че не възнамерява да купува системи HIMARS.
"По време на мандата на предишното правителство правителственият комисар, отговарящ за обществените поръчки, поиска информация за ракетните системи HIMARS в писмо с краен срок март 2022 г. От американската страна не беше получен отговор, поради което министерството счете въпроса за приключен", заявиха от Будапеща.
Миналата година Швеция подаде молба за присъединяване към НАТО в резултат на нахлуването на Русия в Украйна. Възраженията на Турция и Унгария забавиха кандидатурата и сега Швеция се надява да се присъедини до срещата на върха на НАТО в Литва следващия месец. Финландия вече е част от военния съюз, но Стокхолм е блокиран най-вече от турския президент Реджеп Ердоган.
ОЩЕ: Ердоган охлади надеждите за скорошно присъединяване на Швеция в НАТО