Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Секретни данни от САЩ изтекоха по нелеп начин, може да попаднат в Русия

18 юли 2023, 13:00 часа • 6340 прочитания

След "Пентагонлийкс" САЩ са изправени пред нов теч на секретни документи. Стотици хиляди имейли от американската армия, включително такива, съдържащи поверителна информация за служители, са били погрешно изпратени в африканската държава Мали поради печатна грешка в домейна, пише Financial Times.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Вашингтон се опасява, че те може да попаднат в Русия, тъй като Мали е в тесни връзки с Москва. Там действа ЧВК "Вагнер" на Евгений Пригожин. ОЩЕ: Русия блокира разследване за масово клане в Мали с вероятно участие на руски паравоенни формирования

Изтеклите файлове съдържат още дипломатически документи, данъчни декларации, пароли и данни за пътуванията на висши служители.

По друг начин пък са изтекли данни от Германия, Нидерландия, Великобритания и други държави.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Въпреки многократните предупреждения в продължение на десетилетие, продължава да се наблюдава постоянен поток от електронна поща към домейна .ML, идентификатора на държавата Мали. Причината - така хората погрешно въвеждат .MIL, обозначението на всички електронни адреси на американските военни, пише FT.

Проблемът е установен за първи път преди почти десет години от Йоханес Зуурбиер - нидерландски интернет предприемач, който има договор за управление на домейна на Мали. От януари насам Зуурбиер събира погрешно насочени имейли в опит да убеди САЩ да се отнесат сериозно към проблема. Той разполага с близо 117 000 погрешно пренасочени съобщения - само в сряда са пристигнали почти 1000. В писмо, изпратено до САЩ в началото на юли, Зуурбиер пише: "Този риск е реален и може да бъде използван от противници на САЩ".

Контролът върху домейна .ML ще се върне другия понеделник от Зуурбиер на правителството на Мали, което е в тесни съюзнически отношения с Русия. Когато 10-годишният му договор за управление изтече, малийските власти ще могат да съберат неправилно насочените имейли. Правителството на Мали не е коментирало.

Голяма част от потока от имейли е спам и никой от тях не е маркиран като класифициран, но някои съобщения съдържат изключително чувствителни данни за настоящи американски военнослужещи, изпълнители и техните семейства. Съдържанието им включва рентгенови снимки и медицински данни, информация за документи за самоличност, списъци на екипажите на кораби, списъци на персонала в определени бази, карти на инсталации, снимки на бази, доклади от военноморски инспекции, договори, жалби за престъпления срещу персонала, вътрешни разследвания за хулиганство, официални маршрути за пътуване, резервации и данъчни и финансови документи.

Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Майк Роджърс - пенсиониран американски адмирал, който е ръководил Агенцията за национална сигурност и Киберкомандването на американската армия, заяви: "Ако имате такъв постоянен достъп, можете да генерирате разузнавателна информация дори само от некласифицирана информация. Това не е нещо необичайно. Не е извън нормата хората да правят грешки, но въпросът е в мащаба, продължителността и чувствителността на информацията".

Един неправилно насочен имейл тази година е включвал плановете за пътуване на генерал Джеймс Макконвил - началник на щаба на американската армия, и неговата делегация за предстоящото тогава посещение в Индонезия през май. Мейлът е включвал пълен списък с номерата на стаите, маршрута на Макконвил и още 20 души, както и подробности за стаята му в хотел Grand Hyatt Jakarta, където той е получил голям VIP апартамент.

Командир-лейтенант Тим Горман, който е сред говорителите на Пентагона, заяви, че Министерството на отбраната на САЩ "е наясно с този проблем и се отнася сериозно към всички неразрешени разкрития на контролирана информация за националната сигурност или контролирана некласифицирана информация".

Зуурбиер е управлявал подобни операции за Токелау, Централноафриканската република, Габон и Екваториална Гвинея. Когато през 2013 г. се заема с кода на Мали, бързо забелязва заявки за домейни като army.ml и navy.ml, които не съществуват. Подозирайки, че това всъщност е електронна поща, той създава система за улавяне на подобна кореспонденция, която бързо се претоварва и спира да събира съобщения. Зуурбиер казва, че след като е осъзнал какво се случва и е взел юридически съвет, е направил многократни опити да предупреди американските власти. Пред Financial Times той казва, че е дал на съпругата си копие "за всеки случай, ако черните хеликоптери кацнат в задния ми двор".

Нидерландецът дава и пример - един от агентите на ФБР с военноморска роля се опитал да препрати 6 съобщения на военната електронна поща и по погрешка ги изпратил в Мали. Едно от тях включвало спешно турско дипломатическо писмо до Държавния департамент на САЩ относно възможни операции на Кюрдската работническа партия (ПКК) срещу турските интереси в САЩ.

Същото лице е препратило и поредица от брифинги за вътрешния тероризъм в САЩ с надпис "Само за служебно ползване" и глобална оценка на борбата с тероризма със заглавие "Не може да се предоставя на обществеността или на чужди правителства". Включена е и "чувствителна" справка за усилията на Иранската революционна гвардия да използва ирански студенти и приложението Telegram за извършване на шпионаж в САЩ.

Някои служители са изпратили до Мали пароли, необходими за достъп до документи от защитения обмен на файлове с достъп на Министерството на отбраната.

Много от имейлите са от частни изпълнители, работещи с американската армия. Някои имейли съдържат номера на паспорти, изпратени от ресорната агенция към Държавния департамент - структура, която издава документи на дипломати и други лица, пътуващи по официални дела за САЩ.

Съобщава се също, че нидерландската армия използва домейна army.nl, което също лесно може да се обърка с army.ml. Има повече от дузина изтекли имейли от настоящи военнослужещи от Нидерландия, които включват дискусии с италиански колеги за прибиране на боеприпаси в Италия и подробен обмен на информация за нидерландски екипажи на хеликоптери "Апачи" в САЩ. Други включват обсъждания на бъдещи варианти на военни поръчки. Нидерландското министерство на отбраната не е коментирало темата.

FT посочва, че има и 8 имейла от австралийското министерство на отбраната, предназначени за американски получатели, които са били пратени погрешно. Те включват презентация за проблеми с корозията, засягащи австралийските изтребители F-35, и наръчник за артилерията. Австралийското министерство на отбраната заяви, че "не коментира въпроси, свързани със сигурността".

Отделно, немското издание Der Spiegel пише, че разузнавателните служби на САЩ и Германия са изправени пред изтичане на данни на техни служители поради използването на онлайн скенера за вируси VirusTotal. Става дума за списък с 5600 имена, включващ служители на Агенцията за национална сигурност на САЩ, Киберкомандването на САЩ, Министерството на правосъдието и ФБР, както и на германските разузнавателни служби, Федералната криминална служба и военното контраразузнаване. Всички те са регистрирани в платформата за IT сигурност VirusTotal.

Изтичането засяга и данните на служители на официалните органи на Нидерландия, Тайван и Великобритания. Съобщава се, че в мрежата са попаднали само имената и имейл адресите им.

ОЩЕ: Обвиняемият в изтичане на секретни документи от Пентагона пледира "невинен"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес