Американската администрация, водена от президента Джо Байдън, започна преговори с германското ръководство за определяне на бъдещето на проекта "Северен поток-2". Това съобщава "Уолстрийт Джърнал", позовавайки се на няколко източника.
Според представител на германската страна, в консултациите се обсъжда "заплахата от санкции срещу компаниите, участващи в изграждането на "Северен поток-2".
Изданието отбелязва, че администрацията на САЩ е започнала преразглеждане на външната си политика по отношение на проекта, след като корабът "Фортуна" започна да полага тръби в датски води на 6 февруари.
Както вестникът пише, администрацията има краен срок до днес, когато трябва да предостави списък на компаниите, които могат да се превърнат в потенциална цел на американските санкции. САЩ могат също да откажат да наложат санкции във връзка с националните интереси.
Според източници на вестника, членовете на Съвета за национална сигурност са се срещнали, за да обсъдят газопровода, включително готовността на Германия да наложи мораториум върху проекта.
Байдън все още не е изразил мнението си по този проект. Според прессекретаря на Белия дом Джен Псаки обаче позицията на президента е, че "Северен поток-2" е лоша сделка за Европа.
Както на свой ред заяви Държавният департамент, Съединените щати възнамеряват да „следят за активност по завършване на строителството и сертифицирането на газопровода и ако такава дейност бъде отчетена, ще вземат решение относно приложимостта на санкциите."
По-рано "Файненшъл Таймс" съобщи, че Германия очаква да убеди САЩ да се откажат от санкциите срещу "Северен поток-2". По-специално германските политици обмислят възможността да използват механизъм, който да позволи на Германия да прекрати самостоятелно „Северен поток-2“, ако Русия, например, окаже натиск върху Украйна и произволно намали доставките чрез своята газотранспортна система.