Американският президент Джо Байдън подписа закон, който възроди програмата "ленд-лийз" на САЩ от Втората световна война, с цел Вашингтон да предостави по-бързо допълнителна военна помощ на Украйна.
Още: Мексиканските власти конфискуваха повече от 400 000 хапчета фентанил
Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.
Това се случи на 9 май (американско време) – деня, в който се отбелязаха 77 г. от победата над нацистите по време на войната. Законопроектът беше одобрен от Сената с пълно единодушие, а Долната камара го прокара с 417 гласа „за“ и 10 „против“. Всички възпротивили се са от Републиканската партия, но гласуването представлява един от редките случаи, в които иначе разделеният Конгрес се обединява.
"Ленд-лийз" е създаден с цел помощ за СССР - тя включва 400 000 джипове и камиони, 14 000 самолета, 8 000 трактора, 12 000 вагона, 2 000 локомотива, 13 000 танкове, 1 500 000 одеала, 15 000 000 чифта армейски кубинки, 107 хиляди тона памучни тъкани, 2,7 милиона тона нефтопродукти (гориво за самолети, товарни автомобили и танкове). Американците доставят също така пушки, амуниции, барут, мед, стомана, алуминий, медикаменти, полеви радиостанции, радари, книги и друга продукция, 3,5 млн. тона храни и т.н.. Освен това САЩ пращат в СССР цял завод на компанията "Форд" за производство на гуми, който ги произвежда за съветските военни автомобили. Русия плаща всичко на всичко 8% от цената на доставеното, останалото САЩ ѝ го опрощават. ПОДРОБНОСТИ - ТУК!
Освен това "ленд-лийз"за Украйна, демократите са предложили да се отпуснат още 39,8 млрд. долара за Украйна, предаде Reuters, позовавайки се на два източника, запознати с предложението. Те не включват изцяло военна помощ. Трябва обаче първо да минат през Конгреса и Сената, след което Джо Байдън да сложи подписа си.
Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
„Ленд-лийз“ законът за Украйна позволява на администрацията на Байдън да предостави под наем оръжия на Киев по ускорена процедура, съкращавайки всички бюрократични пречки. Програмата е узаконена в момент, в който демократът на практика е изчерпал президентските си правомощия за изпращане на военна помощ към Киев. Миналия петък той обяви допълнителни 150 млн. долара военна подкрепа от САЩ за Украйна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
Още: По 100 години затвор: Американска гей двойка си осинови момченца, за да ги изнасилва
Междувременно Байдън поиска от Конгреса помощ за нападнатата от Русия страна в размер на 33 милиарда долара. Тя включва не само военна подкрепа, но също така икономическа и хуманитарна. Президентът на САЩ заяви, че страната му ще продължи да снабдява украинското правителство с ресурси, за да помогне в защитата срещу Кремъл, като в същото време призова Конгресът да действа по-бързо по плана и да го гласува през следващите седмици.
„Той е значителен по обем, защото нуждата от него също е значителна - трябва да подкрепим Украйна, докато тя се защитава от руската агресия", заяви Байдън, цитиран от Washington Post. "Тази помощ е от решаващо значение за успеха на Украйна на бойното поле. Не можем да позволим доставките ни да спрат, докато чакаме по-нататъшни действия на Конгреса“.
Програмата „ленд-лийз“ за пръв път е предложена от президента Франклин Рузвелт през 1941 г. като Закон за насърчаване отбраната на САЩ. Чрез нея американците снабдяват Великобритания, Съветския съюз и другите съюзници по време на Втората световна война с военно оборудване, храна и петрол, които да бъдат използвани в битките срещу Нацистка Германия.
Още: "Абсолютна необходимост": Тръмп поиска отново да закупи Гренландия
Още: Дензъл Уошингтън стана свещеник (ВИДЕО)
Помощта е включвала военни кораби и самолети, както и други оръжия. Стойността на програмата тогава е над 50 милиарда долара (б.а. – равняващи се на около 700 млрд. сега), или 17% от общите военни разходи на САЩ. От тях 31 млрд. са предоставени на Великобритания, 11 млрд. – на СССР, 3,2 млрд. – на Франция, и т.н. В голямата си част подкрепата е била напълно безвъзмездна, с изключение на някои кораби, които са върнати на САЩ след края на войната през 1945 г.
Джо Байдън от дълго време насам заявява, че Вашингтон няма да изпрати военни в Украйна, но администрацията му ще направи „всичко възможно“ да потърси отговорност от Русия за нанесените разрушения.