САЩ включват Европа в разговорите за Украйна? Важна визита на Рубио и Уиткоф

16 април 2025, 12:13 часа • 1426 | прочитания

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и специалният пратеник на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф ще заминат за Париж по-късно тази седмица за разговори относно Украйна, Ивицата Газа, Иран, търговските връзки и по-широка трансатлантическа координация. Новината съобщи Politico на 16 април, позовавайки се на два неразкрити официални източника. Очаква се Уиткоф, който се превърна във водеща фигура в диалога на Щатите с Украйна и Русия за сметка на Кийт Келог, да се срещне директно с френския президент Еманюел Макрон, докато Рубио ще проведе отделни разговори с външния министър Жан-Ноел Баро.

След срещите се планира държавният секретар на САЩ да отпътува за Африка.

Още: Тръмп даде цяло тесте с козове за Украйна на Путин

Визита във Франция след разговора на Уиткоф с Путин

Посещението идва след третата среща за тази година на Уиткоф с руския диктатор Владимир Путин. Тя се проведе на 11 април в Санкт Петербург. Съобщава се, че разговорите са били съсредоточени върху потенциалното прекратяване на огъня в Украйна.

Снимка: Стив Уиткоф, Getty Images

Говорейки пред Fox News, Уиткоф заяви, че двете страни са проучили възможна сделка, съсредоточена върху статута на „така наречените пет територии“. Става въпрос за полуостров Крим, незаконно анексиран от Русия през 2014 г., и частично окупираните Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област. Москва обяви анексирането на тези четири региона през 2022 г.: Зеленски прати по дяволите пратеник на Тръмп. Путин е 20 пъти по-голям, а не може без Ким Чен Ун (ОБЗОР - ВИДЕО).

В бъдещото мирно споразумение обаче имало много повече от тези пет територии, твърди пратеникът на Тръмп. "Мисля, че може би сме на прага на нещо, което ще бъде много важно за света като цяло", заяви Уиткоф, който вече е споделял как е завързал "приятелство" с Путин.

Франция и миротворческата мисия в Украйна

Франция е начело на европейския натиск за по-силни гаранции за сигурността на Украйна, включително разполагането на така наречените „сили за подсигуряване“ в случай на спиране на военните действия. Целта на тази мисия, съставена от военни от различни страни, ще е да предотврати поява на бъдеща агресия от страна на Русия след сключване на споразумение.

Още: Ще получи ли Франция централна роля в отбраната на Европа и сигналите за това: Анализ

Снимка: Марко Рубио, Getty Images

Макрон публично подкрепи идеята за изпращане на европейски войски в Украйна - не за бойни действия, а за подпомагане на обучението на украинските сили, възстановяването на инфраструктурата и укрепването на стабилността по поречието на река Днепър, далеч от фронтовата линия.

Силите за подсигуряване, предложени за първи път от министър-председателя на Обединеното кралство Киър Стармър в началото на март, са подкрепени от „коалицията на желаещите“, включваща около 30 държави. Шест от тях изразиха готовност да изпратят свои войски: Без фанфари: България се включи в "коалицията на желаещите" за Украйна, но не на ниво министър.

В материала на Politico не се споменава какви теми от Близкия изток ще се обсъждат между Рубио, Уиткоф, Баро и Макрон в Париж, но вероятно става въпрос за иранската ядрена програма и опитите на САЩ да сключат сделка с Техеран, както и за войната в Газа и напрежението в Сирия и Ливан.

Още: Тръмп спира парите от Държавния департамент за НАТО и ООН

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес