На 21 август посолството на САЩ в Беларус помоли американските граждани незабавно да напуснат страната. Това се случва малко след като Литва затвори два от граничните си пунктове - Тверециус-Видзи и Сумскас-Лоша.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Правителствата на Полша, Литва и Латвия заявиха, че може да се стигне до още затваряния на ГКПП заради присъствието на частната военна компания "Вагнер" в Беларус и провокациите от нейна страна.
На гражданите на САЩ им беше казано да обмислят възможността да отпътуват през все още отворените контролно-пропускателни пунктове с Литва и Латвия или със самолет, гласи изявлението на посолството.
Още: "Учители по друго": ЧВК Вагнер е образователна компания в Беларус
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Google Flights не посочва никакви връзки между САЩ и Беларус, а полетите до европейските столици струват хиляди долари, пише Kyiv Independent.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Американците нямат право да влизат в Полша от Беларус, а посолството ги разубеждава да пътуват до Русия или до Украйна.
Снимка: Getty Images
Още: Тръмп призова за директни разговори между Зеленски и Путин
Още: Притиснат от водещ: Тръмп призна, че Русия е започнала войната, но отново нападна Зеленски
Още: Лукашенко: "Путин не е загубил ума си, това е сто процента" (ВИДЕО)
Американци да не ходят в Беларус
Посолството на Щатите в Минск също така помоли гражданите на САЩ да не пътуват до Беларус поради "подпомагането от страна на Минск на непровокираното нападение на Русия срещу Украйна, струпването на руски военни сили в Беларус, произволното прилагане на местните закони, възможността за граждански вълнения и риска от задържане".
Напрежението по границите на Беларус с Полша и балтийските държави нараства от 2021 г. насам, когато Минск сътвори мигрантска криза.
Напрежение по източния фланг на НАТО
Притесненията сред източните членове на НАТО отново нараснаха след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, а и когато наемниците от "Вагнер" започнаха да се придвижват към Беларус след краткотрайния си бунт срещу Кремъл. Над хиляда от тях обаче са заминали поради ниското заплащане, според Националния център за съпротива на Украйна.
В отговор на ескалиращото напрежение държавите от източния фланг на НАТО започнаха да укрепват източните си граници и да ограничават броя на граничните преходи.
Още: Лоша новина за Лукашенко: Бойци на ЧВК Вагнер си тръгват, не им плащат