Съединените щати трябва да поддържат способности за ядрено възпиране и да надграждат ядрената си триада поради най-новите руски оръжия, като хиперзвукови ракети "Авангард", заяви заместник-шефът на Пентагона Алън Шафър, цитиран от БГНЕС.
Още: Заради скандала с чата в Signal: Пентагонът ще разследва Пийт Хегсет
Още: САЩ спря излъчването на Радио Свобода в Русия
До момента Русия е единствената държава, която е съобщила, че притежава хиперзвукова ракета. Вижте повече за "АВАНГАРД"
Преди дни пък стана ясно, че Русия не само разработва хиперзвукови оръжия, но и средства за защита от тях. Руски инженери проектират свръхдалекобойна ракета с въздушно базиране, способна да прехваща високоскоростни и маневриращи цели. ВИЖТЕ ОЩЕ.
"Това (ново оръжие – бел. ред.) представлява заплаха за нашата отбрана. Това е заплаха за нашата триада. Ето защо модернизацията на триадата е толкова важна. И затова Министерството на отбраната дава приоритет на хиперзвуковото оръжие и защитата срещу хиперзвукови оръжия. Това е специфично предизвикателство", каза Алън Шафър по време на конференция за ядреното възпиране.
Още: Тръмп разглоби световния ред, построен с много усилия след Втората световна война
Още: US генерал Кристофър Каволи: Русия е изгубила над 4000 танка в Украйна
САЩ вече обяви, че дава приоритет на една от хиперзвуковите си програми и закри друга. ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Външният ни министър разговаря с държавния секретар на Тръмп - Марко Рубио
Според Шафър, Китай и Русия провеждат подобни разработки, въпреки факта, че разполагат с арсенал от междуконтинентални балистични ракети, достатъчни за решаване на задачите за сдържане.
"Китай и Русия разполагат нови оръжейни системи в пространството за ядрено възпиране, в стратегическото пространство. Те ни предизвикат. Трябва да сме готови да се защитаваме срещу тези оръжия и трябва да сме готови да предложим системи за ответен удар", добави американският заместник-министър на отбраната.
Според него при липсата на ефективни методи за защита срещу хиперзвуково оръжие наличието на ядрен арсенал играе голяма роля.
Още: Мъск отрече, че напуска правителството на САЩ. Ванс разкри следващата му роля (ВИДЕО)
Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор
"Ядреното възпиране се оказа много ефективно, като ни предпазва от разгръщане на мащабен конфликт. И аз настоявам за това, че трябва да поддържаме потенциала за ядрено възпиране в бъдеще", заключи Шафър.
По-рано тази седмица американският президент Доналд Тръмп заяви, че при липса на договори за контрол на оръжията с Русия и Китай, Вашингтон ще създаде "най-мощните" ядрени сили в света.
През юни миналата година американският лидер обяви намерението си да модернизира ядрените оръжия и да създаде нови. САЩ възнамеряват да прилагат тези планове през следващите десет години.
РИА Новости припомня, че през 2018 г. в обръщението си къмв Федералното събрание Владимир Путин говори за най-новите видове стратегически оръжия, включително хиперзвуковите комплекси „Кинжал“, „Авангард“, „Буревесник“, за бойния лазер „Пересвет“ и подводния дрон с ядрена задвижване „Посейдон". Някои от тях вече са взети на въоръжение./БТНЕС