Очаква се на 4 февруари американският президент Доналд Тръмп да издаде указ, с който да изтегли САЩ от Съвета на ООН по правата на човека и да забрани бъдещото финансиране на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци (UNRWA). Това съобщава Politico, позовавайки се на получен в редакцията официален документ. Новината е потвърдена още от NPR и агенция Reuters.
Така се възстановяват политиките на САЩ, въведени по време на предишната администрация на Тръмп.
Още: Убитият лидер на "Хамас" в Ливан работел за ООН
Символика
Републиканецът ще направи този свой ход в деня, в който ще се срещне с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху във Вашингтон. САЩ отдавна обвиняват Съвета на ООН по правата на човека в пристрастие в ущърб на Израел.
Джо Байдън също спря за известно време финансирането на близкоизточната агенция на Организацията на обединените нации за помощи на палестинските бежанци - след съобщения, че служители на UNRWA са участвали в нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 г.: Израел публикува имената на стотина членове на "Хамас", получаващи заплати от ООН.
Администрацията на Тръмп явно ще заличи и бъдещето на Агенцията на САЩ за международно развитие, която също насърчава правата на човека в чужбина - поради опасения дали тя съответства на политиката на президента „Америка на първо място“ и дали парите се изразходват правилно: "Тази структура е непоправима": Илон Мъск и Доналд Тръмп закриват агенцията за помощ USAID (ВИДЕО).
Снимка: Getty Images
UNRWA, Съветът на ООН за правата на човека и САЩ - къде има разминаване?
UNRWA е основната агенция, която предоставя помощ за населението на Ивицата Газа в условията на хуманитарна катастрофа, причинена от офанзивата на Израел в района след нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г. Миналото лято ООН уволни няколко служители, след като вътрешно разследване установи, че те може да са участвали в клането на израелска територия.
Още: След големия скандал: И ЕС преразглежда финансирането на палестинските бежанци през ООН
Съветът по правата на човека на ООН е създаден по време на управлението на Джордж Буш-младши. При президентите Барак Обама и Джо Байдън САЩ се ангажираха със съвета, а при Буш и Тръмп - не. От ООН все още не са коментирали.
Белият дом е заявил, че съветът „не е изпълнил предназначението си и продължава да се използва като защитен орган за държави, извършващи ужасяващи нарушения на правата на човека“, и е осъдил позицията му по отношение на Израел, пише Politico.
Още: Купува ли Доналд Тръмп TikTok? САЩ създава суверенен фонд
„Съветът на ООН по правата на човека демонстрира последователна пристрастност срещу Израел, като се фокусира върху него несправедливо и непропорционално в работата на съвета“, се казва в документа. „През 2018 г., годината, в която президентът Тръмп се оттегли от Съвета на ООН по правата на човека в първата си администрация, организацията прие повече резолюции, осъждащи Израел, отколкото Сирия, Иран и Северна Корея, взети заедно".
Снимка: Getty Images
Още: Палестинците трябва да са в Палестина: Йордания и Египет порязаха Тръмп за прием на бежанци от Газа
Организациите за защита на правата на човека и някои законодатели обаче твърдят, че Съветът по правата на човека е важна, макар и несъвършена структура, която следи за нарушения по целия свят.
Изпълнителната заповед също така ще изисква от държавния секретар Марко Рубио да прегледа и докладва на Белия дом кои са международните организации, конвенции или договори, които „насърчават радикални или антиамерикански настроения“. Обръща се специално внимание на ЮНЕСКО - Организацията на ООН за образование, наука и култура.
Още: Поредна държава отстъпи пред Тръмп: Панама се откъсва от проекта на Китай за "мека сила"
Действията на Тръмп идват на фона на предстоящото утвърждаване на Елис Стефаник за негов посланик в ООН. По време на изслушването за утвърждаването ѝ миналия месец Стефаник заяви, че ще се съсредоточи върху реформирането на системата на ООН и ще гарантира, че финансирането от САЩ „ще отива за програми чрез ООН, които работят, които имат основа във върховенството на закона, които имат основа в прозрачността и отчетността и укрепват националната ни сигурност и партньорствата ни“.
Тя също така изрично посочи UNRWA, като заяви, че агенцията си затваряла очите за връзките на местните работници с "Хамас".
Още: Гутереш: В Южен Ливан бяха открити над 100 склада за оръжие на "Хизбула"