САЩ ще запазят антируските санкции до връщането на Крим на Украйна и смятат, че НАТО трябва да „държи вратата отворена” за нови членове. Това заяви в Съвета за сигурност на ООН по време на обсъждания за конфликтите в Европа новата постоянна представителка на САЩ в световната организация Ники Хейли.
Още: Падна му мечка на главата: Мъж загина при нелеп инцидент във Вирджиния (ВИДЕО)
Още: Масова стрелба в САЩ: Един човек загинал, 9 са ранени (ВИДЕО)
„Русия се опитва да дестабилизира Украйна и накърнява суверенитета на Украйна и териториалната й цялост”, каза Хейли. „САЩ са ангажирани с институциите, които гарантират сигурността на Европа. Нашата подкрепа за НАТО е непоколебима. Работим върху това да направим НАТО още по-ефективна организация като засилваме сътрудничеството сред сегашните членове на алианса и държим вратата отворена за нови съюзници, които отговарят на критериите за членство”, посочи посланик Хейли, цитирана от ТАСС.
„Освен това НАТО гарантира военната подготовка и оборудване за повишаване на боеспособността на Украйна, Грузия и Молдова”, подчерта Хейли.
„САЩ смятат, че подобряването на отношенията с Русия е възможно”, каза още тя. „В края са краищата се сблъскваме с много общи заплахи. Но по-широкото сътрудничество с Русия е невъзможно, ако е в ущърб на сигурността на нашите европейски приятели и съюзници”, изтъкна Ники Хейли в ООН.
Още: ООН призова за свободни и честни избори в Сирия
Още: Байдън може да не успее да изпрати 5,6 млрд. долара за Украйна, одобрени от Конгреса
Нелегални имигранти
Американското министерство на вътрешната сигурност издаде нови строги разпоредби за започване на повсеместна акция срещу нелегалните имигранти, насочени срещу почти всичките 11 млн. чужденци без право на пребиваване, стана ясно във вторник.
Още: Мъск: Освободете приятелите си от генериращата тъга пропагандна машина
Още: За намеса в изборите: Доналд Тръмп съди вестник и социологическа агенция от Айова
Министерството обнародва два документа, които излагат плана на американската администрация за реализиране на указите на президента Доналд Тръмп за по-строга имигрантска политика.
Предвижда се опростена схема по депортиране от САЩ на нелегални имигранти, но остава в сила директивата на предишната администрация, според която не подлежат на изгонване млади хора, пристигнали в САЩ с децата си и получили образование в страната. Понастоящем в САЩ има около 750 000 души от тази категория.
В съответствие с новите мерки, ако лице не може да удостовери, че е живяло в САЩ през последните 2 години, подлежи на ускорена процедура по депортиране.
Още: "За милиарди": САЩ показа новото си посолство в Мексико
Още: "Страхотна среща": Найджъл Фараж разговаря с Илон Мъск във Флорида (СНИМКА)
Министърът на вътрешната сигурност Джон Кели нарежда на граничните патрули и имиграционните служители да депортират колкото е възможно по-бързо всички нелегални имигранти, които открият, като изключенията са главно по отношение на деца.
Най-напред ще бъдат депортирани осъдени имигранти, както и лица без документи за пребиваване, срещу които са повдигнати или може да бъдат предявени обвинения.
Кели нареди незабавно започване на подготовката и изграждането на стена по протежение на южната граница на САЩ с Мексико.
Новите мерки са реализация на обещанието на президента Доналд Тръмп да започне да депортира милиони имигранти, главно от Мексико и Централна Америка, които не са били закачани по времето на президента Барак Обама, тъй като са третирани като спазващи закона дългогодишни жители на САЩ.