Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ не изключват военни действия, за да спрат ядрената програма на Иран

30 януари 2023, 11:28 часа • 3934 прочитания

Иран се приближава до прага, при който обогатеният уран вече става годен за ядрено оръжие. Заради това САЩ отново заявиха, че няма да допуснат Техеран да разполага с такова средство. Правителството във Вашингтон не изключва военни действия, стана ясно от думите на държавния секретар Антъни Блинкен.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

По време на обиколката си в Близкия изток той даде интервю за Al-Arabiya. Попитан дали САЩ включва евентуална военна намеса в плановете си, Блинкен отвърна: „Всички опции са на масата“.

Въпреки това предпочитаният начин да се накара режимът на Иран да отстъпи, все още са преговорите, добави той, цитиран от Die Welt.

Иран имаше възможност да се върне към международното ядрено споразумение, но се отказа, каза Блинкен. Още през лятото на 2022 г. президентът на САЩ Джо Байдън не е изключвал нападение "в краен случай".

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Преговорите за съживяване на ядреното споразумение от Виена от 2015 г. между Иран и Запада са в задънена улица от много месеци. Според дипломати Техеран е блокирал споразумението малко преди сключването му. Бруталното потушаване на протестите срещу режима в Ислямската република също е разклатило доверието в преговорите. ЕС осъди действията на иранския апарат за сигурност и наложи нови, строги санкции.

ОЩЕ: Напук на резолюция на МААЕ Иран започна да обогатява уран

След като през 2018 г. САЩ се оттеглиха от ядреното споразумение с Иран, Техеран вече не спазваше договорените в сделката ограничения и отказваше достъп на инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Понастоящем страната обогатява уран до чистота от 60%. Според МААЕ това не е много под 90-те процента, необходими за ядрени оръжия. Иран твърди, че ще използва ядрената си програма само за граждански цели.

Само преди няколко дни САЩ завършиха мащабно военно учение с Израел в региона – най-голямото, което двете страни някога са провеждали заедно. На този фон нараства загрижеността за ядрената програма на Иран. Според израелските военни учението е имало за цел да противодейства на "различни регионални заплахи". След Ислямската революция в Иран през 1979 г. Израел е смятан за заклет враг на страната, със същата сила действа и обратното.

Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Вчера и по-предната нощ в Иран имаше серия от атаки с дронове, експлозии и пожари в различни градове като Исфахан, Хой, Техеран, Кередж и други. Беше ударен военен завод в Исфахан, както и конвой от 25 камиона на ирански милиции в Сирия, при което загинаха 7 души. Още в началото на нападенията се появиха твърдения, че зад атаките стои Израел, а „Уолстрийт Джърнъл“ написа специален материал точно за това, че Тел Авив е отговорен. От Израел отказват всякакъв коментар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес