САЩ са поели ангажимент да закупят около 150 000 тона зърно от Украйна през следващите няколко седмици. Те ще бъдат изнесени от пристанища, които вече не са блокирани от руските войски, съобщи ръководителят на Световната програма по прехраната пред Associated Press. Продукцията ще бъде насочена към Африка и Близкия изток.
Още: Мексиканските власти конфискуваха повече от 400 000 хапчета фентанил
Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.
Крайните дестинации за зърното не са потвърдени - разговорите продължават, заяви Дейвид Бийзли. Пратката е една от няколкото, които агенцията на ООН за борба с глада планира. Тя е над 6 пъти по-голяма от количеството зърно, което първият организиран от Световната програма за продоволствена помощ кораб от Украйна сега превозва към хората в Африканския рог, застрашени от гладна смърт.
Бийзли говори в петък от Северна Кения, която е застрашена от суша, измъчваща региона на Африканския рог. Хората на полуострова са изправени пред поредния неуспешен дъждовен сезон, който може да доведе до глад в някои части на региона, особено в съседна Сомалия. Вече са загинали хиляди хора. Според Световната програма по прехраната 22 милиона души гладуват.
"Мисля, че има голяма вероятност през следващите седмици да обявим глад", казва Бийзли.
Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
Той нарече ситуацията, в която се намира Африканският рог, "буря след буря, цунами след цунами", тъй като застрашеният от суша регион се бори да се справи с високите цени на храните и горивата, предизвикани отчасти от войната на Русия в Украйна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
Още: По 100 години затвор: Американска гей двойка си осинови момченца, за да ги изнасилва
Очакваният с нетърпение кораб за първа помощ от Украйна превозва 23 000 тона зърно, което е достатъчно за изхранването на 1,5 милиона души с пълни дажби за един месец, казва Бийзли. Чака се той да акостира в Джибути на 26 или 27 август, а пшеницата да бъде транспортирана по суша до Северна Етиопия, където милиони хора в регионите Тиграй, Афар и Амхара са изправени не само пред суша, но и пред смъртоносни конфликти.
Украйна е източник на половината от зърното, което Световната продоволствена програма закупи миналата година, за да нахрани 130 милиона гладуващи. Киев и Москва подписаха споразумения с ООН и турското правителство миналия месец, за да се даде възможност за износ на украинско зърно за пръв път след нахлуването на Русия в Украйна през февруари. Но бавното отваряне на украинските пристанища и предпазливото придвижване на товарни кораби през минираното Черно море няма да решат глобалната криза с продоволствената сигурност, смята Бийзли. Той предупреди, че по-богатите страни трябва да направят много повече, за да осигурят зърно и други помощи към най-гладните части на света.
"При толкова високите печалби от петрол в момента - рекордни печалби, милиарди долари всяка седмица - държавите от Персийския залив трябва да помогнат, трябва да се активизират и да го направят сега", каза Бийзли. Той твърди, че Световната продоволствена програма може да спаси "милиони животи" само с печалбите от петрол на страните от Персийския залив, генерирани за един ден.
Още: "Абсолютна необходимост": Тръмп поиска отново да закупи Гренландия
Още: Дензъл Уошингтън стана свещеник (ВИДЕО)
Пекин също трябва да помогне, смята Бийзли. "Китай е втората по големина икономика в света, а ние получаваме от него много малко или почти нищо", добави той.
Въпреки че зърното напуска Украйна и надеждите за стабилизиране на световните пазари нарастват, най-уязвимите хора в света са изправени пред дълго и трудно възстановяване, заяви ръководителят на Световната продоволствена програма. "Дори тази суша да приключи, говорим за глобална продоволствена криза поне още 12 месеца", каза Бийзли. "Но по отношение на най-бедните от всички, ще са необходими няколко години, за да излязат“ от кризата.