Държавният секретар Антъни Блинкен заяви в четвъртък, че Съединените щати скоро ще стартират регионален пакт за намаляване на обезлесяването в Амазония, за да се борят с ключов фактор за изменението на климата.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
По време на посещението си в Колумбия седмици преди срещата на високо равнище на ООН за климата в Глазгоу, Блинкен разгледа оранжерия в ботаническата градина на Богота, където видя подкрепяни от САЩ проекти за насърчаване на производството на шоколад, туризма и други индустрии, а не на дърводобива.
"Можем да постигнем значителни успехи в справянето с климатичната криза", каза Блинкен, цитиран от АФП. Блинкен заяви, че Съединените щати ще финализират "в близките дни" "ново регионално партньорство, специално насочено към справяне с обезлесяването, обусловено от стоките", предава БГНЕС.
Инициативата ще "предостави на компаниите приложима информация, за да могат те наистина да намалят зависимостта си от обезлесяването", каза Блинкен. Той заяви, че пактът ще включва и финансова подкрепа за подпомагане на управлението на защитените местни територии и за подпомагане на поминъка на земеделските стопани.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Дъждовните гори са от решаващо значение за околната среда, тъй като служат като огромни поглъщатели на въглерод, но емисиите на парникови газове от изгарянето и промишленото земеделие в Амазония са по-големи от общите годишни емисии на Италия или Испания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Най-голямата държава в Амазония е Бразилия, където президентът Жаир Болсонаро подкрепя голямото земеделие в гората и е обвиняван в подстрекателство към убийства на защитници на околната среда. Администрацията на президента Джо Байдън ухажва Бразилия преди срещата на върха COP26 в Глазгоу с надеждата да постигне напредък, като по време на посещението си в Богота Блинкен отказа да отговори на въпрос относно опасенията за досието на Болсонаро.
Колумбия, която е близък съюзник на САЩ, има едни от най-амбициозните цели в областта на климата в Латинска Америка, като президентът Иван Дуке цели нулево обезлесяване до 2030 г. Блинкен, който приветства Дуке по време на посещението му въпреки критиките от страна на някои леви в САЩ по отношение на полицейската бруталност, заяви, че президентът е показал "забележително лидерство" по отношение на климата и че "отборът на Колумбия се представя много силно" преди срещата в Глазгоу.