Американският президент Доналд Тръмп подписа изпълнителен акт за оттегляне на Съединените щати от Парижкото споразумение за климата. Той направи това пред 20 000 свои привърженици в Capital One Hall, след като по-рано положи клетва като държавен глава в Капитолия. Тръмп изтегли страната от споразумението и в началото на първия си мандат през 2017-а година. През 2021-а Джо Байдън пък на свой ред върна САЩ към споразумението.
Още: Тръмп в Белия дом - лоша новина за климата, смятат експерти
Парижкото споразумение е международен договор за борба с изменението на климата, като с него са се ангажирали близо 200 държави. Те са подписали документа в името на целта да поддържат глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий и в идеалния случай под 1,5 градуса. Всяка държава е отговорна за разработването на свой собствен план за спазване на ангажимента.
„Изтеглянето от Парижкото споразумение ще ни спести един трилион долара“, заяви Тръмп след като положи подписа си под изпълнителния акт под аплодисментите на екзалтираното множество в залата. Той подписа и уведомително писмо, което ще бъде изпратено до ООН, за да бъде известена организацията за решението.
Още: ООН: Борбата срещу глобалното затопляне ще продължи и след Тръмп
Извънредно положение в енергетиката
По-рано новоизбраният президент потвърди, че ще обяви извънредно положение в областта на енергетиката, за да стимулира производството на нефт и газ в САЩ и да намали разходите за американските потребители, предаде Ройтерс. Обявяването на извънредно положение е само едно от многото действия, които Тръмп се очаква да предприеме днес, за да подкрепи американските петролни, газови и енергийни индустрии и да спре усилията на бившия президент Джо Байдън за ускоряване на производството на електромобили.
Байдън влезе в Белия дом, обещавайки да откаже САЩ от изкопаемите горива, но производството на петрол и газ в САЩ достигна рекордни нива при неговото управление. "Инфлационната криза беше причинена от огромни свръхразходи и ескалиращи цени на енергията и затова днес ще обявя и национално извънредно положение в областта на енергетиката", заяви Тръмп в речта си при встъпването в длъжност в Капитолия на САЩ. "Ще сондираме, бейби, сондираме", обяви новият президент, който се завръща в Белия дом след четиригодишно отсъствие.
Още: До гласуването в Конгреса: Тръмп назначи първите временни министри
Официален представител на Тръмп, който говори по-рано през деня, не предостави подробности за националното извънредно положение, но Тръмп и неговите съюзници дадоха знак, че ще използват правомощията за бързо одобряване на нови проекти за добив на нефт, газ и електроенергия, за които обикновено са необходими години, за да се издаде разрешение. "Общата тема е наистина отприщването на достъпна и надеждна американска енергия", каза служителят. "Тъй като енергията прониква във всяка една част на нашата икономика, тя е ключова и за възстановяването на националната ни сигурност, и за утвърждаването на американската енергийна доминация по света."
Още: Тръмп обеща да забие американското знаме на Марс (ВИДЕО)
Тръмп заяви, че САЩ са в надпревара за въоръжаване с изкуствен интелект с Китай и други страни, което превръща огромните енергийни нужди на индустрията в национален приоритет. Очаква се Тръмп да подпише и друг указ, насочен към оползотворяване на природните ресурси в Аляска, да отмени няколко от инициативите на Байдън за електрическите превозни средства и да защити уредите на газ от федералните и местните регулатори, които искат постепенно да ги изтеглят от домовете и предприятията, каза новоназначеният служител.
Още: Кристиян Шкварек: Кирил Петков имал лична покана от Тръмп, май очите ме лъжат (ВИДЕО)
Аляска предизвиква спорове в страната, когато става въпрос за енергетика и околна среда, тъй като републиканците отдавна виждат възможности за добив на нефт и газ там, докато демократите се стремят да запазят девствената земя. Служителят заяви, че Тръмп ще предприеме "решителни действия за разгръщане на потенциала на природните ресурси на Аляска", като посочи изобилието от ресурси като нефт и газ, морски дарове, дървен материал и полезни изкопаеми от критично значение. Не бяха предоставени допълнителни подробности, но служителят заяви, че предишни разпоредби на министерствата на вътрешните работи и на земеделието са ограничили производството в Аляска.
Какви други документи подписа Тръмп?
Доналд Тръмп нареди т.нар. регулаторно замразяване. Това ще попречи на бюрократите да издават нови разпоредби и регулации, докато служителите на Тръмп не поемат пълен контрол над правителството. С друг документ новият президент нареди връщане на работа на пълен работен ден за всички федерални служители. Те ще трябва незабавно да се върнат присъствено на пълен работен ден. Тръмп подписа и Директива до всяка федерална агенция и отдел за справяне с кризата с разходите за живот.
Още: След заканите на Тръмп за митата: Европейският съюз е готов да защитава интересите си
Новият президент подписа и изпълнителен акт, с който нарежда възстановяне на свободата на словото. С документа се нарежда на Федералното правителство да възстанови свободата на словото и да предотврати правителствената цензура. С това на практика не се въвежда нищо ново, защото Първата поправка в конституцията на САЩ гарантира свободата на словото.
Тръмп нареди на федералното правителство и да сложи край на преследването на политически противници на предишната администрация. По-рано пред симпатизантите си той обяви, че възнамерява да помилва голям брой осъдени за безредиците на 6 януари 2021 година. Припомняме, че тогава негови привърженици нахлуха в американския конгрес и спряха работата му. Вследствие над 1500 души получиха ефективни присъди за действията си.
Още: С лукс бельо в Капитолия: Годеницата на Безос събра очите на Зукърбърг (ВИДЕО, СНИМКИ)
След подписването на документите той бе дълго аплодиран. Тръмп раздаде на присъстващите и писалките, с които подписа документите. Събирането приключи с музика, като традиционно това се случи с песента YMCA на Village People.
Още: Милиардери в прожекторите: Технологичните гиганти уважиха церемонията на Тръмп