Германските официални лица са готови да подкрепят план на САЩ за оползотворяване на бъдещите приходи, генерирани от замразени руски активи – предимно блокирани в Европа, за предоставяне на 50 млрд. долара помощ за Украйна, твърдят запознати източници, цитирани от Bloomberg.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Съгласието на Германия може да бъде решаваща стъпка, която доближава Вашингтон и неговите съюзници до осигуряването на значителен нов пакет от помощ за Киев, както и до затвърдяване на ангажимента на САЩ към Украйна независимо от резултата от президентските избори в страната през ноември.
Представители на САЩ и ЕС казват, че предложението на САЩ набира скорост, което се очаква да доминира разговорите между финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-7, които се събират в Стреза, Италия, за годишната си среща, започваща в четвъртък.
ОЩЕ: Путин плаща за оръжие за Украйна: САЩ прокарват нов план
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Германски официални лица обаче не очакват никакво окончателно споразумение, докато лидерите на Г-7 не се срещнат на 13-15 юни, нито пък това споразумение да се приложи на практика преди до следващата година, твърдят източници, пожелали анонимност.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Снимка: Getty Images
Залогът е дали правителството на Украйна може да остане финансово жизнеспособно до 2025 г. Тъй като войната не показва признаци на отслабване и военната офанзива на Русия набира сила, най-верните поддръжници на Украйна целят да осигурят средносрочно финансиране за воюващата страна и да изпратят сигнал до Москва, че подкрепата за Киев сред съюзниците от Г-7 не намалява.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Използването на замразените активи придоби спешен характер предвид несигурността около изборите в САЩ. Политическите разделения във Вашингтон вече затрудниха президента Джо Байдън да предостави повече помощ на Украйна, а неговия съперник – бившият президент Доналд Тръмп, изрази скептицизъм относно подкрепата за изпадналата в затруднение страна.
Страните от Г-7 са замразили около 280 млрд. долара активи на Руската централна банка в отговор на войната в Украйна през февруари 2022 г. По-голямата част от тях се съхраняват в Европа в базираната в Белгия клирингова къща Euroclear.
ОЩЕ: Г-7 ще подкрепи плана на ЕС за замразените руски активи
В продължение на месеци САЩ настояваха да използват тези активи, за да се помогне на Украйна. Вариантите варират от пълно изземане и даване на парите на Киев до използването им за издаване на облигации или използването им за обезпечаване на някаква форма на заем.
Снимка: Getty Images
Предложенията бяха приети скептично от няколко европейски страни. Правителствата на Франция и Германия, изразиха опасения относно въздействието, което подобни ходове биха имали върху финансовата стабилност и привлекателността на еврото като резервна валута и относно тяхната законосъобразност.
Последното предложение на САЩ е прието по-положително в европейските столици, включително Берлин, посочват официални представители, тъй като то би включвало просто използване на лихвата, генерирана от активите, без изземване на главницата.
ОЩЕ: Закон в Естония: Замразени руски активи отиват в подкрепа на Украйна
Страните от ЕС вече са се съгласили да използват този поток от приходи, като го облагат с близо 100% данък, и да прехвърлят тези приходи в Украйна два пъти годишно. Споразумение на Г-7 би заменило този план.
Очаква се активите да генерират около 5 млрд. евро годишно. Съгласно обсъжданото предложение Г-7 ще изчисли колко бъдат тези приходи за определен брой години и ще предостави тази сума на Украйна предварително.