Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рибните запаси на планетата намалели наполовина за 40 години

17 септември 2015, 16:50 часа • 9402 прочитания

Рибните запаси, от критично значение за осигуряването на прехраната на човечеството, са намалели значително в световен план, според извънреден доклад "Жива синя планета" на Глобалния екофонд (WWF), обявен днес, предаде Mediapool.

За последните четири десетилетия морските бозайници, птици, влечуги и риби са намалели наполовина, а при едно от най-популярните рибни семейства, включващо рибата тон, скумрията и паламуда, спадът е с цели 74%. Изследването обхваща 5829 популации на 1234 видове риби. Тревожното състояние на моретата и океаните засяга всички държави, но най-вече развиващите се страни, посочва докладът.

Отвъд очевидната вреда за природата, заплахите за океана имат и икономически измерения. Според оценките на WWF годишният обем на икономическите дейности, свързани с океаните, възлиза на 2.5 трилиона долара.

Екоорганизацията призовава световните лидери да положат усилия и възстановяването на океаните и опазването на крайбрежните популации да влезе сред приоритетните цели на ООН за устойчиво развитие, които предстои да бъдат приети по-късно този месец в Ню Йорк.

"Публикувахме този извънреден доклад, за да представим възможно най-актуалното състояние на океаните“, заяви Марко Ламбертини, генерален директор на WWF. "Само в рамките на едно поколение човешката дейност сериозно е увредила океаните. Хващаме повече риба, отколкото може да се възпроизведе, и в същото време увреждаме местата, където живее. Необходими са дълбоки промени, за да осигурим биоразнообразието в океаните и за бъдещите поколения“, добавя Ламбертини.

Българският офис на екофонда, заедно с представителствата на WWF в други 10 европейски държави, си е поставил за цел да информира потребителите как да подбират рибата, която купуват, така че да не насърчават свръхулова или незаконния риболов. Работи се активно и с търговците, за да започнат да предлагат все повече риба с гарантиран, устойчив произход. Това е от значение както за природата, така и за хората, чието препитание или прехрана зависи от рибарството, посочва Екатерина Войнова от WWF България.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес