След като си осигуриха контрола над долната камара в американския Конгрес, републиканците призоваха за щателна проверка на финансовата подкрепа на САЩ за Украйна. Одитът, който ще проверява отпуснатите от администрацията на Джо Байдън средства за Киев, ще започне през януари 2023 г., когато републиканците заемат местата си в Камарата на представителите.
Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк
Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната
Законодателите Марджъри Тейлър Грийн от Джорджия, Томас Маси от Кентъки и други привърженици на намаляването на помощта за Украйна поискаха на пресконференция в четвъртък да бъде назначен главен инспектор по случая. Той трябва да провери как са изразходвани средствата за Украйна досега.
‼️#Republicans in the U.S. House of Representatives demand an audit of the funds allocated to support #Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) November 18, 2022
The bill stipulates that Congress must receive, within 14 days of its passage, all documents on aid provided to Ukraine, signed by Joe #Biden. pic.twitter.com/eQ5J4Rhw5i
Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си
Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент
Републиканците заявиха, цитирани от Bloomberg, че американците няма да продължат да подкрепят президента Володимир Зеленски, "без да задават трудни въпроси". Така те рискуват да влязат в конфликт с администрацията на Байдън и да повдигнат въпроси относно дългосрочния ангажимент на САЩ в хода на агресивната война на Русия.
ОЩЕ: Ще спрат ли републиканците парите на САЩ за Украйна, ако поемат контрол над Конгреса?
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Законопроектът предвижда в 14-дневен срок от приемането му Конгресът да получи всички документи за предоставената на Украйна помощ, подписани от Джо Байдън.
Само че републиканци и демократи от Камарата на представителите и от Сената (където контролът е в Демократическата партия), които подкрепят продължаването на американската помощ за Украйна, казват, че техните колеги, заставащи зад законопроекта, са част от малцинството. При републиканците има разделение по темата от месеци насам, като в лагера на Кевин Маккарти са за преразглеждане на помощта за Киев, а в този на Мич Макконъл са "за" допълнителна помощ за Украйна.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
ОЩЕ: Зле за Тръмп: Мич Макконъл отново е лидер на републиканците в Сената
Администрацията на Байдън е предоставила на Киев военна помощ в размер на над 20 млрд. долара, както и хуманитарна подкрепа за около 10 млрд. Икономическата помощ е в размер на около 13 млрд. долара, според The Hill. Президентът призова Конгреса да отдели 37,7 млрд. долара допълнително финансиране за Украйна.
Марджъри Тейлър Грийн внесе законопроекта като привилегирована резолюция, което означава, че той ще бъде предаден на съответната комисия, където членовете му ще разполагат с 14 работни дни, за да го отхвърлят или да го одобрят за гласуване в Камарата на представителите. Ако той не бъде внесен в комисията в рамките на този срок, Грийн има възможност да наложи гласуване на законопроекта в пленарна зала, без той да бъде отнесен до комисия.
Все още не е ясно коя комисия в Камарата на представителите ще разгледа резолюцията, но демократите вероятно ще я отхвърлят, за да не се стигне до гласуване сега. Грийн заяви, че е готова да внесе резолюцията отново в следващия Конгрес, когато републиканците ще имат мнозинство. "Ще внеса тази резолюция отново, но ще призова и за пълен одит. Гласувахме с "не" за изпращането на пари там, но ще направим и одит на случващото се в Украйна", каза тя. Сред съавторите на законопроекта са републиканци от Флорида, Алабама, Джорджия, Кентъки.
Грийн се позова на изказване на лидера на малцинството в Камарата на представителите Кевин Маккарти (Калифорния), който по-рано заяви, че републиканците няма да изпратят "празен чек" на Украйна, в отговор на критиките в партията му относно американската помощ. "Чухте лидера Маккарти да казва публично, че не вижда много добри шансове за голямо финансиране на Украйна в бъдеще в контролиран от републиканците Конгрес", каза Грийн и допълни, че обсъдила резолюцията с Маккарти, а той отвърнал с: "Окей". Самият Маккарти уточни, че не е изцяло против помощта за Киев, но иска повече контрол над средствата.