Длъжностни лица наблюдават почистването на 400 000 галона (1,5 млн. литра) радиоактивна вода, изтичаща от местна атомна електроцентрала в Минесота.
Xcel Energy - компанията за комунални услуги, която управлява централата, заяви, че разливът е "напълно овладян на място и не е открит извън съоръжението".
Държавни служители заявиха, че няма непосредствен риск за общественото здраве.
За първи път течът е открит в края на ноември, но държавните служители не бяха уведомили обществеността до този четвъртък, пише BBC.
Водата съдържа тритий - често срещан страничен продукт от работата на ядрените централи. Според федералната Комисия за ядрено регулиране (NRC) тритият е естествено срещащ се радиоактивен изотоп на водорода и излъчва слаба форма на бета-радиация, която не се разпространява на голямо разстояние във въздуха и не може да проникне през човешката кожа.
Понякога в ядрените централи се случват разливи на тритий, но те обикновено се овладяват на място и рядко засягат общественото здраве или безопасност, казват от NRC.
Xcel за първи път открива изтичането на 21 ноември от тръба между две сгради в централата си в Монтичело. Тя се намира на около 56 км от най-населения град в щата Минеаполис, нагоре по течението на река Мисисипи. Дружеството заяви, че е уведомило щата и NRC на следващия ден.
"Xcel Energy предприе бързи действия за ограничаване на теча на територията на централата, който не представлява риск за здравето и безопасността на местната общност или околната среда", се казва в изявление на базираната в Минесота компания, публикувано в четвъртък местно време.
Държавните служители заявиха, че са изчакали да получат повече информация, преди да оповестят теча, но потвърдиха, че водата остава локализирана на територията на Xcel и не представлява непосредствен риск за здравето на хората. Министерството на здравеопазването на Минесота обяви, че течът не е достигнал до река Мисисипи.
Досега е възстановена около една четвърт от разлетия тритий, а Xcel заяви, че може да изгради надземни резервоари за съхранение на замърсената вода. Освен това се обмисля как да се третират, използват повторно или изхвърлят събраните тритий и вода.
Преди това, през 2009 г., компанията пак е имала малък теч в централата си в Монтичело.
ОЩЕ: Украйна ще произвежда свое ядрено гориво, иска да снабдява България