Санкции срещу три компании – две китайски и една руска, налагат САЩ. Официално съобщение за това се появи в сайта на американското финансово министерство.
Още: Над 100 елитни университета в САЩ скочиха срещу Тръмп
Още: Мъск е получил достъп до секретни данни за мигрантите в САЩ
За пръв път САЩ налагат такива санкции на китайски фирми - заради директна помощ за руския военнопромишлен комплекс. Дали това ще доведе до повишаване на напрежението между САЩ и Китай, което се трупа от дълго време заради Тайван - пореден интересен въпрос в глобалната политика. Досега Китай се стараеше доста да избягва вторични американски санкции заради Украйна, тъй като китайската икономика е силно зависима от износа и спънки с финансови транзакции за Китай заради американски санкции могат да нанесат сериозни икономически щети на Пекин.
Причината за санкциите е разработката на новия атакуващ дрон "Харпия", който влиза в руския арсенал: "Харпия": Русия има нов дрон с голям обсег и с китайски двигател
В официалната информация се казва, че китайските компании са осъществявали многократно внос в Русия, включително на електронни и механични компоненти – двигатели, части и микрочипове.
Още: Ограбиха американския министър по сигурността в ресторант въпреки охраната на тайните служби
Още: Ответен удар: "Харвард" подаде иск срещу администрацията на Тръмп
Отделно санкции има и срещу руско физическо лице – Артьом Ямшчиков, който е директор и собственик на известната руска компания "Вектор", част от руския военнопромишлен комплекс. Санкциите се налагат за ролята му в осъществяването на цялата схема за реализация на проекта "Харпия".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нагоре или надолу: Нови данни за рейтинга на Тръмп 3 месеца след инаугурацията му
Още: Доналд Тръмп разкри ще присъства ли на погребението на папа Франциск
Американските санкции ефективно означват блокада на всички активи и операции на санкционираните навсякъде по света, където има американска юрисдикция и влияние.
Още: Дронове-ловци на "Шахед"-и: Нов украински проект (ВИДЕО)
NEW!!! For the first time, U.S. says, “we actually saw a Chinese company manufacturing a weapon itself for using on the battlefield by Russia, was sent to Russia” to be used in Ukraine.
My exchange with DoS Spox 👇🏻 pic.twitter.com/H8heqg9WIFОще: След нов теч на информация: Белият дом иска да смени министъра на отбраната
Още: Пътнически самолет се запали точно преди излитане (ВИДЕО)
— Alex Raufoglu (@ralakbar) October 17, 2024