Путин печели от Тръмп с приятел на президента на САЩ от руски произход

27 март 2025, 07:30 часа • 3465 | прочитания

На 25 март (вторник) ръководителите на националното разузнаване на САЩ представиха пред Конгреса първата си оценка на глобалната заплаха за втория мандат на президента Доналд Тръмп. Те бяха изправени пред необичаен избор, пише The New York Times. Отдавнашно заключение гласи, че целта на руския диктатор Владимир Путин е да смаже украинското правителство и да подкопае САЩ и Запада.

Или може би вече трябва да се използва езика на Тръмп и този на главния преговарящ от неговия екип Стив Уиткоф, за да се опише Путин като надежден бизнес партньор за бъдещето, който иска да сложи край на ужасната война, да си върне частите от Украйна, които счита за свои, и да възобнови добрите отношения със Съединените щати?

Неприятният избор стана още по-ярък през последните дни, откакто Стив Уиткоф, един от най-старите приятели на Тръмп в областта на недвижимите имоти и негов пратеник за Близкия изток и Русия, прегърна реториката на Путин. Сам голям предприемач, Уиткоф се познава с Тръмп още от средата на 80-те години на XX век. Имотният предприемач е всъщност от руски произход, руски евреин. А още през 2018 година, по време на първия мандат на Тръмп като президент, Уиткоф критикува санкциите срещу Русия заради анексирането на Крим и то с уникален аргумент - санкциите само спрели руските инвестиции в икономиката на наложилите ги:

Сега Уиткоф отхвърли опасенията на Европа, че Русия ще наруши договореното прекратяване на огъня и че са необходими мироопазващи сили, които да сдържат Москва. В телевизионно интервю Уиткоф нарече мироопазващата идея "комбинация от позьорство и провокация" от най-близките съюзници на Америка в НАТО - Още: Миротворци в Украйна – стиска ли ѝ на Европа да действа? 

Хората на Тръмп вярват на лъжеца Путин

Изминаха три години, откакто руските войски настъпиха към Киев и се опитаха да свалят правителството на Володимир Зеленски, но Уиткоф е убеден, че Путин всъщност не иска да превземе цялата Украйна.

"Мисля, че е честен с мен", така Уиткоф описа Путин, дългогодишен противник на САЩ и известен лъжец, който многократно е уверявал света, че няма намерение да нахлува в Украйна. От всички шеметни промени, настъпили във Вашингтон напоследък, може би новият възглед на администрацията на Тръмп за Русия и желанието да се довери на Путин е това, което най-много тревожи съюзниците, служителите на разузнаването и дипломатите. Още: 350 изтребителя от ново поколение: Европа показва мускули на Русия и САЩ

До встъпването в длъжност на Тръмп Съединените щати и техните съюзници бяха единодушни в убеждението си, че твърде дълго са били безнадеждно наивни по отношение на истинските амбиции на Москва и са пренебрегнали предупрежденията на Путин, че има части от Русия, които трябва да бъдат върнати на страната му.

Санкциите обаче бяха въведени късно и Европа се забави с превъоръжаването – това отбеляза самият Тръмп, като поиска европейците да отделят повече средства за собствената си отбрана.

Сега Тръмп дори отказва да признае очевидното, че Русия е изпратила войници в Украйна. Няколко европейски лидери открито му възразяват, като подчертават, че дори САЩ да планират нормализиране на отношенията с Русия, Путин едва ли ще го направи. "Не вярвам на Путин", каза британският премиер Киър Стармър пред New York Times. "Сигурен съм, че Путин ще се опита да направи така, че Украйна да остане беззащитна след сделката, защото ще му даде това, което търси – възможността да се намеси отново." Още: Путин плюе в лицето на Тръмп, а той се прави, че го вали дъжд

Разузнаването обаче не мисли така

Американското разузнаване, чиято оценка се основава на старателен анализ на тайно събрани данни и информация от отворени източници, все още не е променило мнението си за Путин и неговите цели. Така че новият директор на националното разузнаване Тулси Габард и новият директор на ЦРУ Джон Ратклиф ще трябва да направят някои сериозни промени в описанието на Русия като настоящ противник и като бъдещ партньор.

Това е пътят, който Уиткоф избра. "Съвместно използване на морски пътища и може би съвместно доставяне на втечнен природен газ в Европа, както и сътрудничество в областта на изкуствения интелект", изброи той бъдещите възможности след мирно споразумение, при което Русия ще запази окупираните от нея земи и ще получи гаранции, че Украйна никога няма да се присъедини към НАТО. Кой би искал такъв мир?

Сенатор Марк Уорнър, високопоставеният демократ в комисията по разузнаването на Камарата на представителите, предупреди, че коментарите на Уиткоф и други служители от администрацията на Тръмп са фундаментално подвеждащи за разузнаването на САЩ.

"Ако сте били обучавани в разузнаване, знаейки за всички ужасни неща, които направи Владимир Путин, и изведнъж позицията се промени и вие напълно заставате на страната на Русия, как разбирате това", пита Уорнър. Още: В Полша алармират: Милиардите за отбрана ще са за сметка на гражданите

Уорнър нарече годишната оценка на заплахите, която разузнавателната агенция представи, "много традиционна", подчертавайки липсата на фундаментални разлики от предишните версии. Но какво точно са казали шефовете на разузнаването на Тръмп, остава неясно. Досега, счита Уорнър, коментарите на администрацията за Украйна са били всичко друго, но не и традиционен възглед за руската заплаха.

Уорнър добави, че промяната в курса към Русия застрашава партньорството в разузнаването. "Америка събира много повече разузнавателна информация от други страни", подчерта той, но комбинираният принос на ключови съюзници също е значителен. И ако опасенията им относно американската политика и добрия анализ се задълбочат, съюзниците на САЩ ще бъдат по-малко склонни да споделят разузнавателна информация.

Официални лица от редица съюзнически страни, говорещи при условие за анонимност, отбелязаха с тревога, че са чули ехо от руска реторика в някои от изявленията на Уиткоф. По-специално той одобри руските "референдуми" в четири ключови украински региона, въпреки че мнозина ги нарекоха инсценирани, отбелязвайки, че избирателите са били заплашвани с изтезания и експулсиране, ако гласуват "неправилно". Уиткоф обаче говори за тях като за напълно законни - Още: Самите руснаци пуснаха кадри, показващи колко фалшиви са т.нар. референдуми (ВИДЕО)

"Там бяха проведени референдуми, по време на които огромното мнозинство от населението гласува за преминаване под руско управление", каза той. Малко след това председателят на комисията по външни работи на украинския парламент Александър Мережко поиска Уиткоф да бъде отстранен, пише The New York Times.

"Това са просто срамни, шокиращи изявления", каза Мережко пред украинските медии. "Той повтаря руската пропаганда. И имам въпрос: Кой изобщо е той? Пратеник на Тръмп ли е или пратеник на Путин?"

Украинският президент Зеленски се изрази по-предпазливо в интервю за списание Time. Той изказа мнение, че Русия "е успяла да повлияе с информация на някои хора в екипа на Белия дом". По-рано той е говорил за "мрежата от дезинформация" около Тръмп, като счита, че тя е навредила на отношенията им. Още: Войната, която предстои на Украйна, след края на конфликта с Русия

Автор: Джулиан Бърнс

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес