Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Половин милиард души по света страдат от диабет

26 май 2021, 00:25 часа • 5383 прочитания

На фона на намаляващите случаи на коронавирус, едно ново проучване алармира, че друга сериозна здравна заплаха все повече обхваща света. Изследователи установяват, че почти половин милиард души в световен мащаб имат диабет, въпреки че много от тях не знаят за това. Броят на случаите се е увеличил повече от 4 пъти от 1980 г. насам, когато около 108 млн. живееха с тази болест, пише Труд.

Проучването също така показа, че само един на всеки 10 получава необходимото ниво от грижи, за да направи живота си по-здравословен, по-дълъг и по-продуктивен. Въпреки че изследователите казват, че диабетът по-често се среща в заможните страни в миналото, сега е по-вероятно той да засегне бедните нации в Африка, Америка и Югоизточна Азия.

"Диабетът продължава да експлодира навсякъде, във всяка една страна и 80% от хората с него живеят в страните с ниски и средни доходи“, казва водещият автор д-р Дейвид Флуд от Университета в Мичиган. Той напомня, че неспособността да се контролира нивото на кръвната захар може да има опустошителни последствия за здравето. Диабетът утроява риска от инфаркт и оставя за хората 20 пъти по-голям риск да се подложат на ампутация на крака. Освен това той може да доведе до инсулт, бъбречна недостатъчност, слепота, увреждане на нервите и усложнения по време на бременност. „Можем да предотвратим тези усложнения с цялостното лечение на диабета и трябва да се уверим, че хората по целия свят имат достъп до това лечение“, обяснява д-р Флод.

Диабетът е нарастващ проблем в развиващия се свят. Около 9 на всеки 10 пациенти имат диабет тип 2, който може да е резултат от нездравословния начин на живот. Талиите в света нарастват и всеки трети вече се регистрира като човек с наднормено тегло, а с него расте и броят на случаите на диабет. Центърът за контрол и превенция на заболяванията на САЩ изчислява, че в момента над 34 млн. американци живеят с диабет, като 90% от тях имат диабет тип 2. Последното проучване, публикувано в списанието Lancet, обединява данните за 680 000 души на възраст между 25 и 64 години в 55 страни с ниски и средни доходи. Изследователите откриват, че над 37 000 имат диабет, но повече от половината никога не са получили официална диагноза за това. Кръвните проби разкриват ключов биомаркер на повишена захар при тези пациенти.

Авторите на изследването добавят, че едни евтини лекарства, които намаляват глюкозата, кръвното налягане и холестерола, могат да се справят с нарастващата криза. Консултациите за подходяща диета, упражнения и намаляване на теглото също може да помогне за намаляване на рисковете от недостатъчно лекувания диабет. Проучването също така идентифицира големи пропуски в конкретни области. По-малко от един на всеки двама пациенти с това заболяване приема лекарства за понижаването на кръвната захар или за понижаване на кръвното налягане. Освен това само един от 16 човека използва лекарства за понижаване на холестерола. Екипът добавя, че по-малко от една трета имат достъп до съветите за диетата и упражненията, които могат да насърчават към здравословните навици.

Пациентите в по-бедните нации са изправени пред много препятствия. Сред тези, които са получили диагнозата диабет, 85% приемат лекарства за понижаване на кръвната захар, а 57% приемат лекарства за кръвното налягане. Но само 9% приемат нещо, за да контролират своя холестерол. Освен това по-голямата част от пациентите с диабет са получили консултации за диетата, за упражненията и за теглото. Като цяло, д-р Флуд казва, че по-малко от всеки пети "получава пълния пакет от грижи, основани на доказателства“.

Моделът на изследването е проверил още и икономическите и демографските данни за тези страни и разкрива, че колкото по-бедни са хората в тези нации, толкова по-голям става проблемът с диабета. Нациите в Океания имат най-високо разпространение на диабет, както диагностициран, така и недиагностициран, но и най-ниските нива на грижите, свързани с диабета. Изследователите откриват и някои изключения, като Коста Рика, след като латиноамериканските и карибските региони бяха поставени на второ място след Океания по разпространение на диабета, но пък имат много по-високи нива на грижите.

Екипът открива още, че жените, по-богатите хора, възрастните хора и затлъстелите са по-склонни да получават качествено лечение. Въпреки това, диабетът при хората с нормално тегло не е необичайно в страните с ниски и средни доходи. Д-р Флуд призовава за повече фокусиране върху тези хора. "Фактът, че лекарствата, свързани с диабета, се предлагат на много ниска цена и хората могат да намалят своя риск чрез промени в начина си на живот, означава че средните разходи за това лечение не трябва да бъдат основна бариера. Всъщност проучванията показват, че лекарствата са икономически ефективни, което означава, че разходите за тяхната ранна и последователна употреба няма да са по-големи от тези при другите видове грижи, които ще бъдат направени по-късно“, категоричен е д-р Флуд.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес