Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проект за най-високия пилон в света за 1 млрд. долара раздели обществото в САЩ

30 юни 2023, 14:30 часа • 6593 прочитания

Докато в българския обществен дебат „Пилон Рожен“ е сред основните теми, в САЩ един проект за най-висок пилон в света също доведе до спорове и разделение.

Става въпрос за грандиозен план за издигане на 445-метров пилон, по-висок от „Емпайър Стейт Билдинг“, в щата Мейн. Целта е на него да бъде окачено огромно американско знаме, по-голямо от футболно игрище, а от наблюдателни площадки да се вижда канадската територия. Проектът е на стойност 1 милиард долара и е финансиран отчасти от дарения.

Целта му трябва да е да обедини хората от всички политически ориентации и да им напомни за общите ценности в ерата на национално разделение.

Идиличното място в американския щат Мейн е едно от последните на Източното крайбрежие, непокътнати от модерните времена, пише Associated Press, цитирана от БТА. Именно затова проектът, наречен "Пилонът на Парка на свободата", разделя местните.

В Колумбия Фолс с население от 485 души - мястото, което е най-близо до късчето земя, където ще се издига пилонът, дебатът разкрива спорни обществени и културни въпроси. Иска ли тихият район посетителите, които ще привлече пилонът? Мащабното начинание ще промени ли пейзажа? Как ще се постигне баланс между развитието и екологията? Как ще се справят традиционните отрасли с работните места в сферата на услугите? И може би най-важният от всички въпроси: Как един американски град демонстрира любовта си към страната във време, когато дори самият флаг е политизиран?

Сам по себе си пилонът е достатъчно дръзко предложение. Той ще разполага с асансьори, които ще отвеждат хората до наблюдателни площадки, откъдето в ясно време ще могат да виждат Канада. "Това е все едно да поставиш Айфеловата кула в пустинята на Мейн", не крие притесненията си местен жител.

Очаква се мястото да се превърне във внушителен патриотичен тематичен парк - с музеи на живата история, ресторанти, паметни плочи с 24 милиона имена, с гондоли, превозващи посетителите.

Много от жителите на Колумбия Фолс немеят пред мащабите. На мястото ще се наложи да се прокарат настилки в горите за паркинги и да се построят жилища за стотици, може би дори хиляди работници, което може да превърне този оазис в разрастваща се зона от магазини за сувенири, ресторанти за бързо хранене и молове.

Отвисоко тук се вижда обширна зеленина. Под нея са се сгушили стотици потоци и езера, в които се развъждат пъстърви и ценни популации от атлантическа сьомга. Из горските масиви се разхождат елени, лосове, черни мечки, бобри. Горите са преплетени с храсталаци от диви боровинки, разказва Associated Press.

"Това е последната дива природа на Източното крайбрежие", казва местната жителка Мари Емерсън. По думите ѝ - именно крайбрежието и девствената пустош правят това кътче на света специално. Едно мащабно застрояване обаче може да унищожи горите и боровинковите храсти, които са тук от 10 000 години - първите им стопани са били индианците.

"Искате ли да убиете гъската, която снася златни яйца?", пита реторично Емерсън.

ОЩЕ: На 13 юли българското знаме ще се извиси на пилон "Рожен"

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес