Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пратеникът на Тръмп: Удвояваме санкциите срещу Русия, сега са само на степен 3 от 10

07 февруари 2025, 10:39 часа • 1356 прочитания

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да удвои американските санкции срещу Русия, за да сложи край на войната в Украйна. Това вече не е медийно предположение, а официално изявление на пратеника на републиканеца за диалога между Москва и Киев - генерал Кийт Келог. Той обяви новината пред The New York Post, като добави, че и Украйна, и Русия ще трябва да направят отстъпки, за да се сложи край на убийствата с „промишлени размери“.

Още: Келог за Украйна: Избори по време на война е признак за здрава демокрация

Санкциите срещу Русия сега са само "3" по скалата от 1 до 10

Прилагането на санкции срещу Русия е „само около три“ по скалата от 1 до 10 за това колко болезнен може да бъде икономическият натиск, смята Келог. Самите наказателни мерки на САЩ - например тези, насочени към доходоносния енергиен сектор на Москва - са "два пъти по-високи", но все още има възможност за увеличаването им, твърди пратеникът на Тръмп.

„Бихте могли наистина да увеличите санкциите - особено последните санкции. Това отвори широко вратите, за да се направи нещо", каза той, имайки предвид безпрецедентните наказателни мерки на САЩ от 10 януари, насочени срещу износа на руски петрол.

Снимка: Getty Images

„И ако има някой, който разбира от лостове, това е президентът Доналд Тръмп", добави Келог.

Още: Специалният представител на Тръмп за Украйна пристига в Киев на 20 февруари

Тръмп е впрегнал целия си екип да мисли за край на войната

Миналия четвъртък Тръмп е събрал целия си потвърден от Сената екип от съветници и членове на кабинета, занимаващи се с националната сигурност - от вицепрезидента Джей Ди Ванс до министъра на финансите Скот Бесент. В Овалния кабинет те са обсъдили как да използват всички елементи на националната власт, за да сложат край на войната, разкри Кийт Келог.

„Решаването на руско-украинската война наистина изисква всички ръце на цялата администрация, т.е. подход на цялото правителство“, каза генералът. „Накарахме екипа за национална сигурност да говори за това - президентът, вицепрезидентът, съветникът по националната сигурност, държавните секретари и министъра на финансите, Съветът за национална сигурност, да работят всички заедно", посочи той.

Още: Рюте: Имам малка тайна, след която Путин повече никога няма да нападне Украйна (ВИДЕО)

Келог разкритикува Байдън за неправилна стратегия към Украйна

Келог заяви, че Украйна ще трябва да продължи да оказва военен натиск върху Русия преди преговорите, но също така порица стратегията на бившия президент Джо Байдън, който обеща да предостави помощ на Киев „колкото е необходимо", без да засилва натиска върху други елементи.

Снимка: Getty Images

„Това не е стратегия", смята пратеникът на Тръмп за Украйна и Русия. Според него Киев е трябвало да получи необходимите оръжия или стратегия, която да е в точното време: Reuters: Байдън се е мотал с оръжието за Украйна чак докато Тръмп спечели изборите.

"Искам да кажа, че дори преди година, когато бях на предизборната пътека с него (с Тръмп - бел. ред.), говорихме за демографските данни, загубите и абсолютното бедствие на войната и аз казах: „Това е насилие на нивото на Втората световна война“", посочи още Келог, отбелязвайки, че затова Тръмп се фокусирал върху прилагането на цялостен подход за прекратяване на жестоките боеве.

"Майсторски сделки"

Тази седмица американският президент заговори за евентуално сключване на сделка с Киев за достъп на САЩ до украински редкоземни изкопаеми в замяна на продължаване на военната подкрепа. Но Келог заяви, че Тръмп първо „иска да спре убийствата, просто да ги спре - и след това да тръгне оттам“ за бъдещи преговори.

„Мисля, че имаме някои възможности и, за щастие, аз работя за майсторските сделки“, каза Келог. Все пак целта е да се сложи край на насилието, преди да се преговаря за подобни тънкости на мирното споразумение, смята той.

Снимка: Getty Images

Още: Мирният план на Тръмп за Украйна ще излезе наяве в Мюнхен. Беларус става по-сериозна карта за Путин (ВИДЕО)

"Русия изгуби 700 000 души при Сталинград и не ѝ мигна окото, натискът не може да е само военен"

Борбата на изтощение е в ДНК-то на Русия, каза Келог. "Ако погледнете историята, никога не бихте искали да влезете в битка на изтощение с руснаците, защото те воюват по този начин. Те са свикнали с това. Искам да кажа, че това е страна, която беше готова да загуби - и загуби - 700 000 души в битката при Сталинград за шест месеца, и не им мигна окото", припомни той Втората световна война.

"И така, натискът просто не може да бъде военен. Трябва да оказвате икономически натиск, дипломатически натиск, някакъв вид военен натиск и лостове, които ще използвате под тях", обясни той.

Въпреки това войната няма да приключи без някакъв вид преговори между Русия и Украйна, каза Келог. През последните седмици украинският президент Володимир Зеленски даде знак, че може да е готов да отстъпи някои територии на Русия в замяна на гаранции за сигурност. Украйна обаче няма да признае окупираните земи за руски, това няма да сторят и международните ѝ партньори. Зеленски е готов да говори и с руския диктатор Владимир Путин, но сподели, че издирваният от Хага стопанин на Кремъл се страхувал да влезе в една зала само с него - на четири очи.

Още: "Тръмп ще го накара да спре войната": Зеленски потвърди, че е готов да преговаря с Путин

Снимка: Getty Images

Междувременно говорителят на Путин Дмитрий Песков обяви, че Русия вече била готова да преговаря със Зеленски, макар досега да повтаряше как това няма да стане, защото украинският президент бил "нелегитимен".

Украйна иска най-вече членство в НАТО или ядрено въоръжение като гаранция за сигурност, но съюзниците не са готови на такава стъпка, особено САЩ. По-вероятният вариант е мироопазващ контингент на място, който да спре подновена руска агресия след евентуално мирно споразумение: Зеленски иска ядрени оръжия: Специалният пратеник на Тръмп за Украйна поясни какъв е шансът.

"И двете страни трябва да дадат нещо"

„Съвсем откровено казано, и двете страни във всички преговори трябва да дадат нещо - така стоят нещата в преговорите“, каза Келог и допълни, че трябва да се постигне баланс, въпреки че има неприемливи, на пръв поглед, ходове и от Русия, и от Украйна.

Още: Пратеникът на Тръмп: Путин трябва да последва примера на Зеленски, за да има преговори

Снимка: Getty Images

След среща със Зеленски в "Тръмп Тауър" през септември настоящият президент на САЩ е обсъдил реалността на това Украйна и Русия да седнат на масата на преговорите, като е отбелязал, че “не само е време" за мирно споразумение, но и че може да се постигне споразумение, “което да е добро и за двете страни", каза Келог.

"Трябва да подходите към това по много прагматичен начин, разбирате ли? Връщам се към Теди Рузвелт и договора от Портсмут (който слага край на Руско-японската война през 1905 г.). Царят на Русия и японците бяха готови да излязат през вратата, а Рузвелт основно ги събра и каза: “И двамата трябва да дадете малко". И те го направиха.

Това, което се случва, е, че Теди Рузвелт получава Нобелова награда за мир и войната спира. Така че мисля, че когато погледнете назад, а дори и към по-нови примери, това е просто начинът, по който се случват нещата", каза Келог пред The New York Post.

Още: Зеленски посочи на Тръмп най-евтиния път за победа, САЩ искат президентски избори в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Междувременно посланикът на Украйна в САЩ Оксана Маркарова се срещна с Кийт Келог и написа: „Проведохме задълбочена дискусия с пратеника и неговия екип“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес