Според оценките на американския университет „Джонс Хопкинс“ броят на потвърдените случаи на коронавирус в света е надхвърлил 200 милиона, а поради варианта Делта скоростта на разпространение на COVID-19 се е увеличила.
Още: Журналист: Тръмп създава объркване с противоречащи си изказвания, това е стратегия
Още: Тръмп потвърди: Украйна не е подписала сделката за редките минерали
Експерти казват, че масовите имунизации забавят пандемията и помагат да се предотвратят смъртни случаи, но няма достатъчно ваксина за всички. Както отбелязва Ройтерс, най -малко 2,6% от световното население е заразено с коронавирус: ако всички заразени са жители на една страна, тя би била осмата по население в света.
Университетът „Джонс Хопкинс“, който използва официалните статистически данни в своите изчисления, съобщава, че над 4,2 милиона души са починали от коронавируса по целия свят. През май тази година обаче учени от Вашингтонския университет заявиха, че информацията за смъртните случаи от COVID-19 в света е намалена наполовина.
Ако границата от 100 милиона диагнози на COVID-19 беше преодоляна в рамките на една година, то още сто милиона души се разболяха през следващите шест месеца, съобщава Ройтерс, позовавайки се на собствените си изчисления.
Още: За фалшификации и финансови измами: Осъдиха конгресмен на 87 месеца затвор
Още: Двете лица на Аржентина: състоя ли се икономическото чудо?
В същото време вирусът вече се разпространява активно в бедните страни по света: според агенцията най -големият седмичен брой случаи е регистриран в САЩ, Бразилия, Индонезия, Индия и Иран. Тези държави представляват около 38% от всички ежедневно нови случаи. Прави впечатление, че в САЩ повечето диагнози са сред хора, които не са били ваксинирани.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп почти на руски: Крим е и ще остане на Путин. Украйна сама си е виновна за войната
Още: Силно земетресение разлюля Еквадор: Вижте щетите (СНИМКИ)
На този фон Световната здравна организация заяви, че богатите държави все още не трябва да предлагат на гражданите си трета ваксина, така че изоставащите да могат да получат необходимите лекарства и да ваксинират поне 10% от населението. Някои държави, включително Германия, възнамеряват да започнат третата вълна от ваксинации през есента, но ръководителят на СЗО Тедрос Адан Гебреесус смята, че това е погрешно.
"Разбирам желанието на правителствата на всички страни да защитят своите граждани от опцията Делта", каза Гебреесус. "Но не можем да се съгласим, че държавите, които вече са получили повечето от световните доставки на ваксини, ще използват още повече."