Френският президент Еманюел Макрон заминава на амбициозна дипломатическа мисия, за да се опита да убеди китайския си колега Си Цзинпин да не се сближава с руския президент Владимир Путин, пише днес американското издание "Политико".
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
ОЩЕ: Макрон ще бъде в Китай от 5 до 7 април
Въпреки това не е ясно какви възможности за влияние върху Си има Макрон, а и контекстът на тридневното му посещение, което започва утре, не е лесен. Европа продължава да изпитва последиците от прекъсването на търговските връзки с Русия, а геополитическото напрежение между Китай и САЩ, двете най-големи икономики в света, се засилва.
Но докато във Франция очакванията за пробив са умерени, мнението на други западни служители е още по-мрачно, посочва "Политико".
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Като се имат предвид неуспешните опити на Макрон да играе централна роля в разрешаването на конфликти, като например спирането на войната в Украйна или спасяването на ядреното споразумение с Иран, в САЩ и другаде има съмнения, че това пътуване ще доведе до значителни резултати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
По думите на трима служители от администрацията в САЩ, говорили при условие за анонимност, Белият дом има слаби очаквания, че Макрон ще постигне пробив. Си едва ли ще се съгласи с исканията на Макрон или ще ограничи настъпателните действия на Китай в Тихия океан, казаха служителите.
Те припомниха за неуспешните опити на Макрон да се превърне в миротворец в отношенията с Путин в навечерието на инвазията в Украйна преди повече от година и заявиха, че и сега очакват същия резултат, пише БТА.
Администрацията на Байдън също така донякъде е обезпокоена от потенциалното сближаване на Франция с Китай в момент, когато напрежението между Вашингтон и Пекин е най-високо от десетилетия насам, въпреки че Белият дом все пак подкрепя посещението, добавиха служителите. Те подчертаха, че няма лошо отношение към усилията на Макрон в Пекин.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси