Президентът на САЩ Джо Байдън подкрепя холандския премиер Марк Рюте за следващ генерален секретар на НАТО. И вероятно неговата подкрепа ще повлияе на повече съюзници да застанат зад кандидатурата на Рюте, след като месеци наред той и няколко други европейски лидери се борят за поста.
Натискът за одобряване на кандидатурата на Рюте преди срещата на върха на НАТО през юли нараства, съобщава Politico, позовавайки се на анонимен източник, разкриващ подкрепата на Байдън, при все, че той досега не я е изразил публично.
Мандатът на сегашния ръководител на НАТО Йенс Столтенберг, който е на този пост от 2014 г., изтича през октомври. Естонският министър-председател Кая Калас изрази интерес към поста по време на събитие, но не е обявила кандидатурата си. Същото важи и за външния министър на Латвия Кришянис Кариниш.
Още: Анализ: Основният план на НАТО при война с Русия
Самият Рюте не пожела да обсъжда кандидатурата си по време на Мюнхенската конференция по сигурността миналия уикенд. "Направих грешка през октомври, когато споделих, че "може би се интересувам от тази роля". Не трябваше да го правя, затова реших повече да не говоря за това", заяви Рюте.
Така или иначе преди да бъде взето решение, процедурата е дълга. Съгласно правилата на НАТО генералният секретар се избира с единодушие, което означава, че Рюте трябва да получи подкрепата на всички 31 държави членки. Това особено важи за Турция и Унгария, които се оказаха най-големите пречки пред приемането на нови членове. Съобщава се, че Турция е поискала уверения, преди да подкрепи Рюте, докато Унгария има дългогодишни разногласия с нидерландския премиер.
Още: Готви ли се ЕС с алтернатива на НАТО, ако Тръмп спечели изборите в САЩ?
Ако бъде одобрена кандидатурата му, Марк Рюте ще поеме поста в изключително сложен момент, когато Алиансът е изправен пред все по-вероятен сблъсък с Русия. Още повече, че ако бившият президент Доналд Тръмп се върне в Овалния кабинет, Рюте ще трябва да се справи със скептицизма му спрямо НАТО и колективната сигурност.
Разходите за отбрана продължават да бъдат основна грижа на Алианса, като страните членки се стремят да постигнат целта си те да достигнат 2% от БВП. Това ще бъде изпълнено през тази година от 18 от общо 31-те членки на НАТО, докато миналата година те бяха само 7.
Още: Рюте към Денков: За нас сте на 100% в Шенген, на прав път сте и за еврозоната (СНИМКИ)