Световните цени на петрола продължават да вървят надолу, сорт WTI се понижи до 23 долара за барел – цена, която пазарът беше видял за последен път на 6 март 2002 г.
Още: "Тръмп ни води към капитулация": Хартиен тигър, не истински
Още: След като пришпори Мъск да бута крайнодесните, Тръмп се присламчи към новите победители в Германия
Към 19.19 часа българско време цената на майския фючърс на северноморската петролна смес сорт „Брент“ се понижи до 11,7% до 25,37 долара за барел. Цената на майския фючърс на петрол сорт WTI поевтиня със 17,23% до 22,62 долара за барел.
Натиск върху петролните котировки оказва статистиката на министерството на енергетиката на САЩ за запасите от „черно злато“ в таза страна. Миналата седмица те са нараснали с 2 милиона барела до 453,7 милиона. Анализаторите очакваха ръст на показателя с 3,3 милиона барела.
Според данните на организацията „Съвместна инициатива за петролната статистика“ през януари САЩ са увеличили добива на нефт с 1,5% до 12,779 милиона барела дневно.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Спадът на цените на петрола започна на 6 март, след като страните от ОПЕК+ не успяха да се договорят за промяната на параметрите на сделката за съкращаването на добива, както и за нейното продължаване. Русия предлагаше да се запазят съществуващите условия, а Саудитска Арабия – допълнително да се съкрати нефтодобива. От тогава цените се сринаха почти два пъти. В началото на март цената на петрола на двата сорта се движеше в диапазона на 48 долара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
„За това, че руснаците и саудитците водят жестока борба за пазарен дял, трудно може да се намери бързо решение на проблема... Единственото, което може да ги подтикне да седнат отново на масата на преговорите са още по-ниски цени“, смятат анализаторите на банка ING, цитирани от Ройтерс, съобщиха РИА Новости и БГНЕС.