Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Оръжие с изкуствен интелект: Картечницата на бъдещето за сваляне на дронове (ВИДЕО)

25 ноември 2024, 07:30 часа • 3839 прочитания

Пентагонът проучва всички възможни варианти за защита на американските войски от вражески дронове. Освен всичко друго, той тества леко стрелково оръжие с роботизирани елементи, пише Wired.

Тъй като евтините военни дронове все повече заплашват американските войски отвъд Океана, армейските командири правят всичко възможно, за да защитят своите войници от постоянната смъртоносна заплаха, която идва отгоре. Пентагонът обаче не се задоволява със скъпи боеприпаси, със сложни футуристични оръжия с насочена енергия и непрекъснато разширяващ се арсенал от дронове. Той все повече мисли за елегантно, но доста просто решение на проблема с дроновете, което дава нова оценка за малките оръжия.

През август на изложението Technology Readiness Experimentation (T-REX) Пентагонът тества автономна роботизирана система за стрелба с изкуствен интелект Bullfrog, разработена от стартиращата компания Allen Control Systems. Още: За първи път след Студената война: Американски разузнавателни самолети в Шотландия

"Bullfrog"

Комплексът включва 7,62 mm картечница M240, монтирана на въртящ се купол. Той е оборудван с електрооптичен сензор, патентован софтуер за изкуствен интелект и видеоанализ. Bullfrog е проектиран да стреля по дронове с ниво на прецизност, което не може да бъде постигнато от средния американски военен персонал, използващ служебни оръжия като карабина M4 или ново поколение пушка XM7. Кадри, публикувани онлайн на системата в действие, показват как монтираната на превозното средство система се насочва към цели като малки дронове и след това ги сваля с няколко добре прицелени изстрела.

Комплексът Bullfrog се оказа доста ефективен в борбата с безпилотните самолети и направи добро впечатление на ръководството на Пентагона. Според Defense Daily, помощник заместник-министърът на отбраната на САЩ с портфолио прототипи и експериментални разработки Александър Ловет, който работи в Бюрото за изследвания на Пентагона, казал пред репортери по време на демонстрация през август, че тестването на евтината система Bullfrog е преминало "наистина добре". Ако Пентагонът приеме такава система, това ще бъде първото официално известно автономно оръжие във военния арсенал на САЩ.

Свалянето на малки, бързо движещи се дронове с конвенционални огнестрелни оръжия е много трудно дори за най-талантливия снайперист. Затова американската армия проучва различни начини за повишаване на ефективността на леките стрелкови оръжия в борбата срещу безпилотни въздушни цели. Стрелбата с патрони малък и среден калибър се оказа ефективна мярка за борба с дроновете по време на войната в Украйна. Така военният персонал не трябва да носи тежки и обемисти оръжия за борба с дронове като Dronebuster или NightFighter. Още: Броят на ракетите: Причината САЩ да търсят мир навсякъде по света

Военните също използват интелигентна оптика от SmartShooter и ZeroMark. Сухопътните войски дори започнаха да включват подготовката за борба с дронове в програмата за основна бойна подготовка. Това е част от цялостните усилия в тази посока, чиято цел е подобно обучение да стане редовна част от обучението по стрелба.

Според съоснователя и главен изпълнителен директор на Allen Control Systems Стив Симони, бивш ядрен инженер от ВМС на САЩ, най-добрият начин за адаптиране на малките оръжия за борба с дронове не е чрез някои иновативни аксесоари или интензивно обучение, а чрез комбинация от напреднала роботика и модерен AI (изкуствен интелект), който може да поеме сложната работа по откриване и проследяване на въздушни цели.

"По време на войната в Украйна ние (Симони и другият съосновател на компанията, ветеранът от ВМС Люк Алън) видяхме какво могат дроновете от двете страни на фронта. Четохме в различни публикации, че украинците ги сваляли с АК-47", каза Симони за WIRED. "Считаме, че е трудно да свалим цел, когато лети бързо, но роботът може да се справи с тази задача, защото разполага с модерни алгоритми за управление на компютърното зрение и AI." Още: Рекордна военна помощ: Колко струва на американците войната в Близкия изток?

"Никой човек не може да направи такъв изстрел"

Интелигентната оптика като системата за управление на огъня SMASH на SmartShooter също използва изкуствен интелект и "машинно зрение" за проследяване на потенциални цели. Симони обаче счита, че да държиш пушката насочена към бързо движещ се дрон е по-важна задача, с която дори добре обучен войник с най-модерните мерници не би могъл да се справи. Решението, казва той, е да се извадят напълно хората от уравнението и да се позволи на изключително прецизна, направена по поръчка система за контрол на движението, която да следи приближаващия дрон в хаотична бойна среда.

"Ние сме електроинженери и решихме, че за да разрешим този проблем с удрянето на бързо летящ и бързо ускоряващ се дрон на стотици метри разстояние, се нуждаем от невероятно висококачествени изстрели", казва Симони.

"Дронът DJI Mini е малко по-голям от дланта ми, но нашата система може да го удари с два изстрела на разстояние от 100 метра. Никой човек не може да направи такъв изстрел", добавя той.

Оръжейните куполи не са нещо ново за американската армия. Те включват стандартната дистанционно управлявана оръжейна станция (CROWS), която все по-често се инсталира на американски бойни машини, и любимата Phalanx Close-In Weapons System (CIWS), която надеждно защитава бойните кораби на ВМС от вражески ракети. Напоследък армията експериментира с други оръжейни системи срещу дронове, включително "кучето робот" на Ghost Robotics, което има свой купол за автомат M4, задвижван от AI. Още: Показно: Украйна сваля руски дронове с хеликоптери (ВИДЕО)

Bullfrog тежи по-малко от 200 килограма, тоест е много по-малък и по-опростен от обемистия петметров Phalanx, тежащ повече от 5 тона. По този начин той е по-подходящ за осигуряване на гъвкава защита за определени видове военна техника в движение, да речем армейското бойно средство Oshkosh L-ATV за всички терени. И докато CIWS изстрелва тон куршуми, то Bullfrog, според Симони, не само поразява въздушни цели с минимален разход на боеприпаси, но също така може да стреля кръстосано, за да елиминира заплахите за съседите. Когато има много такива системи, е възможно да се създаде многослойна система за противовъздушна отбрана.

Идва въпросът за автономията на Bullfrog, а това е чувствителна тема за персонала, който планира военни операции. Съгласно настоящите разпоредби на Пентагона за смъртоносни автономни оръжия, Bullfrog трябва да бъде проектиран така, че да бъде "следен от хора по време на работа", за да се предотврати "неоторизирана употреба". С други думи, картечницата се насочва към целта и я проследява, но открива огън само по команда на оператора. Ръководството на Allen Control Systems твърди, че ако американската армия в бъдеще иска, тази система ще може да работи напълно автономно, самонасочващите се картечници ще поемат задачата да унищожават врага, а военният персонал ще може да се фокусира за решаване на по-важни задачи. Още: Анализ: САЩ не са подготвени за война с дронове като в Украйна

"Нашата система може да работи 100% автономно и ние просто чакаме правителството да уточни какво иска", каза пред WIRED директорът по стратегическите въпроси на Allen Control Systems Брайс Купър, бивша зелена барета и мениджър на програма за борба с дронове.

Дебютът на Bullfrog в T-REX дойде в много добър момент. Пентагонът наскоро обяви втората фаза на инициативата Replicator, която започна миналата година, за да увеличи използването на американски военни дронове и системи за борба с дронове в потенциални бъдещи конфликти със сили като Китай или Русия.

Докато първата фаза на инициативата се фокусира върху бързото снабдяване и приемане на евтини дронове за еднократна употреба, които американските войски биха могли да използват по целия свят, втората фаза има различна задача. Министърът на отбраната Лойд Остин я очерта в писмо в края на септември, обявявайки втората фаза на инициативата Replicator. Това е "елиминиране на заплахи от малки безпилотни летателни системи за нашите критични инсталации и концентрации на войски".

В момента не е ясно какви сецифични видове защита срещу дронове ще осигури втората фаза на инициативата Replicator. Изглежда, че сега са възможни всякакви варианти. Те включват: оръжейни куполи с дистанционно управление като 30-милиметровото автоматично оръдие XM914, което изстрелва "безконтактни" боеприпаси, които експлодират във въздуха; ракетни системи като лазерно-насочваната ракетна капсула EAGLS на MSI; системата VAMPIRE на L3Harris, която е преносим контейнер с ракети, монтирани в задната част на превозно средство; ракета-прехващач Coyote на Raytheon; автономен "летящ пистолет" Paladin; монтирани на превозни средства комплекти за електронна война за смущения в устройства за откриване и комуникационно оборудване като L-MADIS на морската пехота; системата M-LIDS на армията за борба с дронове, която наскоро защити временен кей на морската пехота в Газа; екзотични насочени енергийни оръжия като високоенергийни лазери и мощни микровълни, които нарушават електрониката на дронове по време на полет и ги неутрализират; непрекъснато нарастващ арсенал от пехотни оръжия, от пушки против дронове до многократно тестваните портативни ракетни системи Stinger. Всички тези оръжия са предназначени да позволят на всеки американски войник да се превърне в унищожител на дронове. Още: Почти трилион долара: Американската армия днес

Разходите

Има един важен фактор, който принуждава Пентагона да увеличи усилията за създаване на способности за борба с дронове. Това са разходите. Много от използваните днес оръжейни системи са непропорционално скъпи в сравнение с относително евтините дронове. Оръжията с насочена енергия като лазери и микровълни са по-рентабилни от традиционните боеприпаси, струвайки около 10 долара на изстрел. Но това са предимно експериментални образци и невероятно сложни по своя дизайн. И въпреки продължаващите тестове и дори активна употреба в Близкия изток, те все още не са достатъчно надеждни и не може да бъдат приети масово.

Майк Клементи, който е работил върху способите за борба с дронове, каза пред WIRED: "Има още един въпрос: Как да унищожим голям брой евтини цели? Ако Bullfrog може да направи това, то ще бъде най-евтиното решение на проблема".

Симони вярва, че захранваните с изкуствен интелект автономни оръжейни системи като Bullfrog са достатъчно точни, за да постигнат същите резултати като лазерните и микровълновите системи. В същото време те не изискват сериозна поддръжка и логистика. Bullfrog не е единствената оръжейна система срещу дронове, която Пентагонът разглежда, но Симони е убеден, че точността на нейните алгоритми, осигурени от уникални програми за машинно обучение и система за следене на движението на дроновете, надвишава характеристиките на всички други предложени модели. Още: Северна Корея се въоръжава с американски картечници

Въпреки амбициозните идеи на Симони и неотдавнашния опит на Пентагона за автономни оръжия, във военните кръгове остават много въпроси относно потенциалните опасности от отстраняването на хората от веригата за унищожаване на дронове.

"Всичко свързано с роботиката изисква софтуер за разпознаване на приятел или враг и това е проблем, когато има автоматизация", счита Клементи. Използването на напълно автоматизирани системи е "неизследвана територия. Преди винаги имаше човек в тази верига", обясни той, цитиран от Wired.

Ако Пентагонът в крайна сметка се съгласи да използва автономни роботизирани оръжейни системи за защита срещу дронове, следващият голям конфликт с участието на американски войски ще бъде като епизод от "Семейство Симпсън": „Малките роботи ще се бият истински“.

"В бъдеще на бойното поле невероятни автономни роботи като нашите ще стрелят един срещу друг", твърди Симони, "и мисля, че там ще има малко място за хора с картечници"

Автор: Джаред Келър

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес