И ООН вече ще се намесва заради яростен спор за петрол в Южна Америка. Главният секретар на ООН, г-н Бан Ки-мун, предложи миналата седмица да бъде разрешен дългогодишният териториален спор между Венецуела и Кооперативна република Гвиана (бивша Британска Гвиана), който избухна с нова сила през месец май тази година, когато в оспорваната територия, обхващаща 2/3 от общата площ на Гвиана, бяха открити залежи на нефт.
Бан Ки-мун заяви становището си пред репортети на конференция на карибските страни, където той се надяваше да получи подкрепа от представители на близките до Венецуела и Гвиана държави. Той обяви и желанието си да посети лично Гвиана в скоро време.
Американската петролна корпорация ExxonMobil обяви, че е открила нефтени залежи край бреговете на Гвиана, след което възникнаха серия от възражения от страна на Каракас, че Гвиана напълно нечестно експлоатира оспорвана територия, чието ползване би трябвало да е уредено чрез споразумение от 1966 г. в Женева.
Новото правителство на Гвиана атакува последвалото възражение, отправено от венецуелския президент Мадуро, определяйки го като „опит за анексия на нейните териториални води и крайбрежни земи“. Случайно или не, това се случва тъкмо в навечерието на последвалото разкритие на щатската петролна компания.
„Ако са склонни на съгласие, аз бих могъл да поема мисията да открия как и по какъв начин Венецуела и Гвиана биха са заинтересовали да преоткрият ООН като доброто ченге в случая“, обяви Бан Ки-мун, който говори по време на срещата на общността на 15-те държави от басейна на Карибите. Това се случи малко време, след като той се срещна с президента на Гвиана.
Слабо населените и напълно обхванати от джунгла оспорвани територии са познати като Есекибо (бел. ред - Есекибо е и река). Те обхващат толкова мащабна територия, колкото е 2/3 от цялата обща площ на Гвиана, което прави претенциите на Венецуела наистина внушителни. На практика тези земи функционират като част от територията на Гвиана и няма доказани следи от венецуелско влияние върху тях, твърдят защитници на тезата на граничещата с Венецуела южноамериканска страна.
Използвани източници: Reuters News Agency; United Nations.
Aвтор: Теодор Спасов