Бунтовнически групировки постигат нови успехи в източната част на ДР Конго, след като индийски войски на ООН напуснаха позиции близо до регионалната столица, сочи вътрешен документ на ООН, предаде БГНЕС.
Още: Върховният съд на САЩ наложи временна забрана за Тръмп и администрацията му
Още: Масова стрелба и ранени при бой с петли (ВИДЕО)
Мисията на ООН в Демократична република Конго (МОНУСКО), която е в процес на ликвидация, заяви в бележка до персонала, че "настоящата ситуация със сигурността става все по-нестабилна, тъй като М23 е достигнала северните покрайнини на Саке".
Още: Мрачната статистика на ООН: Ето кой е най-смъртоносният път за мигрантите
Фактите
Саке се намира на около 25 км от Гома, най-големия град в провинция Северно Киву, където населението се е удвоило до 2 млн. души, тъй като бежанците бягат от настъплението на бунтовническата групировка М23.
Още: САЩ и Иран подновиха преговорите: Техеран не е далеч от атомна бомба (ВИДЕО)
Още: Дипломацията не е проста работа: Тръмп няма опит, търпение и експертиза в преговорите с Русия
Според бележката на МОНУСКО силите на М23 са заели поне три позиции около Саке "след изоставянето им от INDRDB", като се има предвид индийският контингент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пробив в сигурността: Домашната котка София влезе в Белия дом в залата за пресконференции
Силите на М23 и ДР Конго са разменяли артилерийски огън през уикенда около Саке и западните покрайнини на Гома, твърдят жители.
След осем относително спокойни години, през 2021 г. бунтовниците от М23 възобновиха кампанията си за завземане на територии в източната част на ДР Конго.
Правителството на ДР Конго, Организацията на обединените нации и западните държави обвиняват Руанда, че подкрепя М23, но правителството на Руанда отрича да е замесено в конфликта.
Още: Хитрата и сложна геополитическа игра на Тръмп е само мит за конспиратори
Още: Може да запази някои региони, но не всички: Уиткоф за преговорите за мир с Русия
Разположените в ДР Конго 15 000 войници на ООН започнаха да напускат през февруари по искане на правителството в Киншаса, което ги смята за неефективни. Изтеглянето трябва да приключи до края на годината.
Още: САЩ няма да признаят палестинска държава в ООН