Малко след като пое президентския пост новият държавен глава на САЩ Доналд Тръмп уволни всички посланици в чужбина и засега не е ясно с кого ще ги замени.
Тръмп беше поискал още преди всеки посланик, назначен от предишния президент Барак Обама, да подаде оставка до обяд на 20 януари и то без гратисен период.
От преходния екип на Тръмп казаха на 23 декември, че няма да има изключения за посланици, които искат да разширят своите правомощия във връзка с деня на встъпването в длъжност на новия президент, съобщи в. "Индипендънт", цитиран от БГНЕС.
По принцип е общо прилагана политиката политически назначените посланици да се оттеглят от постовете си с началото на всяка нова администрация. Но не е често срещано явление да не са подготвени хора, които да ги заместят.
Около 80 посланици в държави, организации и със специални мисии – като например посланика по глобалните женски въпроси – бяха отстранени наведнъж. Това действие застрашава да остави редица държави без одобрени от Сената посланици в продължение на месеци. Сред държавите, в които ще се случи това, са Германия, Великобритания и Канада, както и други страни с особено значение за Щатите. Също така се търсят посланици за страни като Китай, Индия, Япония и Саудитска Арабия. Процесът по замяната на политически назначените посланици , извършван от Конгреса, е дълъг.
До момента са направени само няколко назначения. Губернаторът на Южна Каролина Ники Хайли е посланик в ООН и ще замести Саманта Пауър на поста. Адвокатът Давид Фридман е посланик в Израел, а губернаторът на Айова Тери Бранстад е определен за посланик в Китай. Беше съобщено, че Ивана Тръмп, първата съпруга на президента, е проявила интерес да стане посланик на САЩ в Чехия.
Президентът на Чехия Милош Земан изрази подкрепата си на такъв вариант. Към Тръмп са отправяни често критики за проблеми с персонала под нивото на кабинета. В момента Съветът за национална сигурност и министерството на отбраната са с доста незаети места.