Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се срещне с лидери от южноамериканския блок Меркосур на 6 декември. Тя цели да прокара спорен пакт за създаване на най-голямата зона за свободна търговия в света, въпреки отпора в последните минути. Фон дер Лайен се надява, че двудневната среща на върха в Уругвай с президентите на Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай ще подпечата споразумението, за което се спори от десетилетия, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор
Още: Европа откри начин как САЩ да участват в миротворческата мисия в Украйна
Още: Кои са основните стоки в двустранната търговия между ЕС и Меркосур?
Европа е раздвоена
Договорът е в процес на преговори от 1999 г. насам. Той раздели Европа, където критиците твърдят, че може да доведе до евтин внос и въздействие върху околната среда. Плановете на председателя на ЕК се оказаха в опасност, след като италиански правителствен източник заяви на 5 декември, че „не са налице условията“ Рим да подпише споразумението. Това може да даде възможност на противниците в Европа да го блокират.
Още: "Опасно месо": Българските фермери с писмо до Фон дер Лайен да се преразгледа сделката ЕС-Меркосур
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
Има ли предимства сделката
„Намаляване на тарифите, опростяване на процедурите, достъп до обществени поръчки... Всичко това означава много повече възможности за работни места и растеж в Европа“, написа Фон дер Лайен в социалните мрежи, след като пристигна в Уругвай. Сделката ще позволи на ЕС да изнася по-лесно автомобили, машини и фармацевтични продукти за Южна Америка.
В замяна на това Бразилия и нейните съседи ще могат да продават месо, захар, ориз, мед, соя и други продукти в Европа с по-малко ограничения.
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
Ще бъде ли блокирана
Още: Макрон губи влияние в Брюксел: Търговията ЕС - Южна Америка го показва
Голямо мнозинство от държавите членки на ЕС, начело с Германия и Испания, подкрепят споразумението. Франция е начело на европейската опозиция срещу споразумението, към която се присъединяват Италия и Полша. След като Нидерландия и Австрия също изразиха резерви, Франция изглежда е близо до това да получи необходимата подкрепа, за да спре напредъка на сделката.
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
Още: Южноамериканският икономически съюз се готви за свободна търговия с ЕС