Бившият президент Джими Картър навърши една година в хоспис, семейството му отпразнува неговата решителност и изрази благодарност за подкрепата, която са получили.
Още: Трескава подготовка и протести: Тръмп пристигна във Вашингтон за инаугурацията
Още: Официално: TikTok спря да работи в САЩ
"След една година в хоспис, ежедневно нямаме очаквания за тялото му, но знаем, че духът му е силен както винаги", каза Джейсън Картър, внук на Джими Картър, във видеоклип, излъчен в "CBS Sunday Morning".
Сега, на 99 години, Джими Картър е най-възрастният жив президент на САЩ в историята. Той е преживял метастатичен рак на мозъка, рак на черния дроб и редица здравословни проблеми, включително мозъчна операция след падане през 2019 г. През февруари 2023 г. той постъпва на лечение в хоспис след поредица от престои в болница.
"Една година след постъпването си в хоспис президентът Картър продължава да си е у дома със семейството си. Семейство Картър е благодарно за многобройните изрази на любов, които получи, и за продължаващото уважение към личния им живот през този период", се казва в изявление на семейство Картър от 18 февруари.
Още: Разкрития на Politico: Тайна радиоактивна бомба се крие под ледовете на Гренландия
Още: Палитра от крайнодесни популисти и близки до Путин: Кои лидери идват за клетвата на Тръмп?
"Семейството е доволно, че миналогодишното му решение да постъпи на лечение в хоспис е предизвикало толкова много семейни дискусии в цялата страна по една важна тема".
Съпругата му почина на 96 години
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Криптопазарът превъртя по $TRUMP: 8 милиарда за 3 часа генерира новия крипто токен
Още: Тръмп започва масови акции срещу мигрантите след встъпването му в длъжност
Съпругата на Картър, бившата първа дама Розалин Картър, почина на 96-годишна възраст. Като първа дама тя работи неуморно в полза на реформата в областта на психичното здраве и професионализира ролята на съпругата на президента.
Бившият президент е широко уважаван заради застъпничеството си за правата на човека. Посредничеството му за сключването на Кемп Дейвидското споразумение през 1978 г. с египетския президент Ануар Садат и израелския министър-председател Менахем Бегин остава централна част от неговото политическо наследство.
Преди да започне да се занимава с политика, Картър, демократ, е бил фермер и лейтенант от военноморските сили на САЩ, но преди да стане президент на Съединените щати от 1977 до 1981 г., той изкарва един мандат като губернатор на Джорджия.
Още: Пътят на Доналд Тръмп - от поп културен герой до Белия дом
Още: И пожар в завод за батерии: В Калифорния не спират да се борят с пламъци (ВИДЕО+СНИМКИ)
В годините след края на президентския си мандат Картър основава заедно със съпругата си Центъра Картър с надеждата да допринесе за световния мир и здраве. Двойката пътува до горещи точки по света, включително Куба, Судан и Северна Корея, наблюдава избори и работи за изкореняване на болестта на Гвинейския червей и други пренебрегвани тропически болести. През 2002 г. той получава Нобелова награда за мир, предава БГНЕС.
ОЩЕ: Почина бившата първа дама на САЩ Розалин Картър