Мета прекратява достъпа от Канада до новинарски материали във Фейсбук и Инстаграм след приемането на закон, който задължава медийния гигант да плаща на новинарските агенции за използваните от тях статии, съобщи компанията, цитирана от Анадолската агенция.
Още: Спаси се от пожарите: 500-килограмов мечок погостува на мъж в Лос Анджелис (ВИДЕО)
Още: Министър на Тръмп не изключва военни действия в Мексико, заради картелите
Законопроект C-18 - Закон за онлайн новините - беше приет от Камарата на общините и Сената на Канада и скоро ще получи „кралско одобрение“, след което ще стане закон. Мета предупреди, че ще спре достъпа до новини, ако законопроектът влезе в сила.
"Неведнъж сме споделяли, че за да спазим законопроекта C-18, съдържанието от новинарски издания, включително издатели на новини и телевизионни оператори вече няма да бъде достъпно за хората от нашите платформи в Канада", се казва в изявление на технологичния гигант.
ОЩЕ: Канада ще задължи с нов закон Google и Meta да плащат на медиите за новини
Още: Силно земетресение разлюля Еквадор
Още: Реванш заради Капитолия? Тръмп готви съкращения във ФБР
Канадците също така могат да загубят новинарското съдържание от търсенията в Гугъл, ако гигантът последва примера на Мета. Твърди се, че министърът на канадското наследство Пабло Родригез ще разговаря с Гугъл, за да се опита да предотврати това решение, съобщи „National Post“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени (ВИДЕО)
Още: Мексико моли Google Maps да не преименува Мексиканския залив
Канадското правителство смята, че е справедливо гигантите в областта на социалните медии да плащат част от приходите, които получават от новинарско съдържание, взето от новинарски издания.
"Фейсбук знае много добре, че в момента все още няма никакви задължения по закона", написа Родригез в Туитър. "Но след кралското одобрение на законопроекта C-18 правителството ще се ангажира с процеса на регулиране и прилагане. Ако правителството не може да се застъпи за канадците срещу технологичните гиганти, кой ще го направи?", запита той.