Американците ще решават дали републиканците или демократите да имат мнозинство в Конгреса на междинните избори на 8 ноември. На последния подобен вот през 2018 г., при управлението на Доналд Тръмп, 53,4 % от гласоподавателите взеха участие. А на междинните избори през 2014 г. избирателната активност бе рекордно ниска - 42 процента.
Политическият редактор Брендън Конрадис очаква, че във вторник участието ще бъде "значително по-високо от обичайното за междинни избори". Какво е обяснението му? "Това показва, че хората са загрижени за състоянието на страната в момента", казва той.
Имало едно време Съединени щати...
САЩ през 2022 г. са изключително поляризирана страна. Това пролича при реакциите на решението на Върховния съд от юни за отмяна на гарантираното конституционно право на аборт. Либералните американци бяха ужасени и заподозряха, че основните им права се намират в опасност, а консерваторите празнуваха тълкуването като дългоочаквана победа. Това крайно разделение също може да бъде мобилизиращ фактор на тези избори.
"Инфлацията, икономиката и нивото на престъпността са много важни фактори за консервативните избиратели в момента. Това са нещата, за които говорят най-вече техните кандидати", посочва Лора Мерифийлд Уилсън, политолог от Университета в Индианаполис. "При демократите абортите са големият проблем". Според нея либерално настроените гласоподаватели се опасяват, че Върховният съд може да се заеме и с други социални въпроси, освен абортите.
Лъжата за "откраднатия вот" продължава
Ако демократите загубят мнозинството си в Камарата на представителите, Сената или и в двете камари на Конгреса, това би усложнило втората половина от мандата на президента Джо Байдън. Липсата на мнозинство в Конгреса би затруднила максимално законодателния процес.
На фона на обичайното оспорване на доминацията в Конгреса, има една друга особеност, която отличава тазгодишните междинни избори от предишните. Доста от републиканските кандидати за места в Камарата на представителите, Сената или за губернаторски постове в страната публично споделят наратива на Доналд Тръмп за някакви откраднати избори. Тезата, че резултатите от президентския вот през 2020 г. са били фалшифицирани, многократно беше опровергана.
Не е ясно и дали избраните през следващата седмица губернатори няма да се опитат да окажат влияние върху изборите за президент през 2024 година. В американската система щатските правителства отговарят за провеждането на изборите и официалното утвърждаване на резултатите от тях. Темата засяга особено силно колебаещи се щати, като Аризона например, където доминацията на нито една от двете основни партии не е гарантирана. Кери Лейк, републиканската кандидатка за губернатор на Аризона, е последователка на Тръмп и поставя под съмнение легитимността на правителството.
"Ако Доналд Тръмп се кандидатира отново, както предполагаме, и ако тогава в колебаещите се щати той има достатъчно привърженици, които са в състояние да променят резултата", нещата може да са различни от президентските избори през 2020 г., коментира Джесика Тейлър, експерт по изборите за Сенат и губернатори.
"Безпрецедентен момент в историята на САЩ"
Големият брой кандидати, които не признават действащото правителство на САЩ за легитимно, е един от факторите в тези избори, смята и Брендън Конрадис. Според него никога преди на избори не е имало толкова много кандидати и претенденти, които не приемат, че президентът на страната е бил избран по честен начин. "Имам усещането, че се намираме в безпрецедентен момент в историята на САЩ", отбелязва Конрадис.
Източник: Дойче веле
OЩЕ: Как руските хакери се активираха отново в навечерието на изборите?