Кубинските власти осъдиха за бунт 20 от демонстрантите, участвали в антиправителствените протести на 11 юли миналата година, включително петима непълнолетни, на между пет години ограничена свобода и 20 години затвор, съобщава „Дойче Веле“.
Още: Венецуела задържа "американски наемници"
Още: Тленните останки на бившия президент на САЩ Джими Картър пристигнаха във Вашингтон
Това решение на провинциалния съд на Олгин е, както обяснява пред агенция ЕФЕ активистът на „Справедливост 11 Юли“ Саломе Гарсия Бакалао, първата присъда за престъплението за бунт, издадена в страната в резултат на протестите миналия юли.
15-те осъдени, предимно мъже на възраст между 18 и 59 години, са получили присъди лишаване от свобода по искане на прокуратурата. Нито един обвиняем не е признат за невинен.
Има двама осъдени на 20 години затвор, три на 18 години, двама на 17, един на 15, двама на 14, двама на 12 и двама на седем. Освен това 18-годишен е осъден на 5 години „поправителен труд без замяна“.
Още: Силен вятър осуети връщането на Байдън в Белия дом от Лос Анджелис
Още: Извънредно положение и масова евакуация в Лос Анджелис заради горски пожар (ВИДЕО)
Петимата непълнолетни (четирима 17-годишни и един 16-годишен), за които прокуратурата поиска между 15 и 18 години затвор, бяха осъдени на "пет години ограничена свобода".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Камала Харис завършва мандата си с посещения в три държави
Още: Трюдо отговори на Тръмп: Няма никакъв шанс Канада да стане част от САЩ
Минималната възраст за съдебна отговорност в Куба е 16, но 16 и 17-годишните могат да получат намаление до половината от времето на присъдата. Ясмани Креспо, който беше включен в обвинението и не се яви на процеса, не фигурира в присъдата, според Гарсия. Има спекулации, че може да е напуснал страната.
Активисти съобщават, че няколко от осъдените са отведени директно в затвора след прочитане на решението, въпреки че присъдата установява, че те могат да бъдат освободени под гаранция до момента на обжалване. Куба не обяви публично тези присъди и официалните медии не съобщиха за решението, пише БГНЕС.