Предложението на президента на САЩ Доналд Тръмп в неделя, че Exxon Mobil или друга нефтена компания в САЩ ще управлява сирийски петролни находища, предизвика критики от правни и енергийни експерти.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
"Това, което възнамерявам да направя, може би е да сключим сделка с ExxonMobil или някоя от нашите страхотни компании, за да влезем там и да го направим правилно ... и да раздадем богатството", заяви Тръмп по време на пресконференция за операцията на американските специални сили, довела до смъртта на лидера на терористичната групировка Ислямска държава Абу Бакр ал Багдади.
Exxon Mobil Corp и Chevron Corp, двете най-големи американски петролни компании, опериращи в Близкия изток, отказаха да коментират думите на стопанина на Белия дом.
„Международното право се стреми да защити точно от този вид експлоатация“, казва Лори Бланк, преподавател от Юридическото училище Емори и директор на неговия Център за международно и сравнително право.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
"Това не е само съмнителен от правна гледна точка ход, той изпраща послание до целия регион и по света, че Америка иска да открадне нефта", казва Брус Ридъл, бивш съветник по националната сигурност и сега старши сътрудник в мозъчния тръст Брукингс инститюшън
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
"Идеята САЩ да" държат петрола" в ръцете на ExxonMobil или на друга американска компания е неморална и вероятно незаконна", заяви Джеф Колгън, доцент по политически науки и международни изследвания в университета Браун университет. Колгън каза още, че американските компании ще се сблъскат с „множество практически предизвикателства“, за да работят в Сирия.
Дори допускането на Exxon или друга голяма петролна компания за разработване на сирийски петрол би било "трудно продаваемо" предвид сравнително ограничената инфраструктура и малкото производство, заяви Елън Р. Уолд, старши сътрудник в Глобалния енергиен център на Атлантическия съвет.
Сирия произвеждаше около 380 000 барела петрол на ден преди избухването на гражданската война в страната. Работен документ на Международния валутен фонд през 2016 г. изчисли, че производството е намаляло до едва 40 000 барела на ден.
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси