Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кристалина Георгиева: Победата над пандемията е задължително условие за трайното икономическо възстановяване

15 октомври 2020, 20:00 часа • 8852 прочитания

"Най-хубавия паметник, който можем да изградим на хората, изгубили живота си в тази криза, е изграждането на по-устойчив и справедлив свят". Това заяви директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева в рамките на годишната среща на Фонда и Световната банка, съобщава БГНЕС.

Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк

Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната

"Икономическата катастрофа, предизвикана от кризата с коронавируса, ще доведе до свиване на икономиката с 4.4 %. До следващата година индустриалното производство ще претърпи загуби, които се оценяват на 11 трилиона щатски долара. Това ще доведе до огромни сътресения и нарастваща за първи път от десетилетия бедност", заяви Георгиева.

Победата над пандемията е задължително условие за трайното икономическо възстановяване. Мерките в областта на здравеопазването остават първостепенен приоритет. Кристалина Георгиева призова в тази връзка за подкрепа на производството и доставянето на ефикасни терапии и ваксини, които да бъдат достъпни за всички държави.

"Предприетите фискални мерки възлизат на 12 трилиона щ.д., а големите централни банки разшириха балансите си със 7.5 трилиона щатски долара. Тези синхронизирани мерки предотвратиха появата на разрушителните макроикономически последици, които наблюдавахме при минали кризи", подчерта Георгиева.

Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си 

Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент

Независимо от това почти всички страни, особено нововъзникващите пазари и развиващите се икономики, продължат да търпят поражения. Въпреки че световната банкова система посрещна кризата с високи буфери на капитал и ликвидност, на много нововъзникващи пазари има банки в нестабилно положение. Директорът на МВФ призова в тази връзка за мерки, които да предотвратят натрупването на финансови рискове в средносрочен план.

"На прага сме на това, което аз наричам "Дълго изкачване на световната икономика”. То ще бъде трудно, неравномерно и изпълнено с несигурност и препятствия. Посоката на движение обаче ще бъде нагоре и това ще помогне при преодоляването на трайни проблеми като ниската производителност, бавния растеж, високото неравенство и климатична криза", категорична е Георгиева.

Според нея светът трябва да се справи с три основни задачи. "Първата е свързана с формирането на правилна икономическа политика. Разумната макроикономическа политика и силните институции са неотменими условия за растеж, създаване на работни места и подобряване на стандарта на живот. Политиките трябва да са съобразени с конкретните нужди на всяка страна. Нуждата от продължаваща подкрепата няма да отпадне в близко бъдеще — преждевременното й оттегляне поражда рискове от тежки икономически щети, които са предотвратими. Видът и подходящата форма на тази подкрепа ще се определят от етапите на кризата. В най-общи линии подкрепата ще бъде по-широкообхватна в ранните етапи и по-целенасочена с напредването на възстановяването", категорична е тя", категорична е тя. "Очакванията са през 2021 г. да се повишат значително нивата на публичния дълг до приблизително 125% от БВП на развитите икономики, 65% от БВП на нововъзникващите пазари и 50% от БВП на държавите с ниски доходи. Фондът предоставя дългови облекчения на своите най-бедни членове, а заедно със Световната банка подкрепя разширяването на инициативата на Г-20 за временно прекратяване на обслужването на дългове. Неустойчивите дългове трябва незабавно да се преструктурират. Необходимо е да направим крачка към повишаване на прозрачността и подобряване на координацията между кредиторите", смята още директорът на МВФ. 

"Втората задача е инвестиране в хората. Това означава защита на най-уязвимите и развитие на човешкия и физическия капитал, който е в основата на растежа и устойчивостта. Пандемията от COVID-19 подчерта важността на добре функциониращите системи на здравеопазване. На фона на нарастващо неравенство и ускорена технологична промяна светът се нуждае и от добре функциониращи системи за образование и квалификация, за да бъдат разширени възможностите и да намалеят различията. Цифровизацията е един от ключовите инструменти за преодоляване на бедността", подчерта в речта си Кристалина Георгиева.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Друг важен фокус в дейността на МВФ е борбата с климатичните промени, тъй като изменението на климата е фактор от съществена важност на макро равнище и представлява огромна заплаха за растежа и благоденствието

През последното десетилетие свързаните с изменението на климата бедствия причиниха щети, възлизащи на приблизително 1.3 трилиона щ.д. Изследванията показват, че правилното съчетание от зелени инвестиции и високи цени на въглеродните емисии е пътят за постигането на нулеви емисии до 2050 г., като това ще спомогне и за създаване на милиони нови работни места. При ниски нива на лихвите, правилните инвестиции днес могат да увеличат сериозно дивидентите като предотвратят бъдещи загуби, подобрят икономическите резултати, спасят животи и доведат до икономически и екологични ползи за всички", категорична е Кристалина Георгиева.

Международният валутен фонд ще продължи да работи в подкрепа на трайното възстановяване и устойчиво бъдеще, докато страните се адаптират към структурните трансформации, предизвикани от изменението на климата, ускореното развитие на цифровите технологии и възхода на икономиката на знанието. Въпреки че от началото на пандемията досега фондът е поел ангажименти, които надвишават 100 милиарда щатски долара, той все още разполага със значителен ресурс от общия заемен капацитет от 1 трилион щатски долара. 

Кристалина Георгиева заяви, че институцията ще продължи да обръща специално внимание на неотложните нужди на нововъзникващите пазари и държавите с ниски доходи, особено в малките страни и такива, дестабилизирани от конфликти, като им оказва помощ при изплащането на възнагражденията на лекарите и медицинските сестри и в закрилата на най-уязвимите членове на техните общества и сектори на техните икономики.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес