Глобалните правителства трябва да работят заедно, за да посрещнат големите разходи, както при финансовата криза през 2008 г., за да помогнат на икономиката да издържи щетите от пандемията на коронавируса, заяви председатлят на МВФ Кристалина Георгиева.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Развиващите се пазари са изправени пред масивен отлив на пари и също ще имат нужда от подкрепа, каза тя в блог пост.
Георгиева отново обеща, че МВФ "е готов да мобилизира капацитета си за заем от 1 трилион долара, за да помогне", от тях 50 милиарда долара ще бъдат насочени към развиващите се икономики.
Правителствата са предприели някои стъпки, особено в сферата на здравеопазването за ограничаване на разпространението на COVID-19, но те „трябва да продължат и разширят тези усилия за достигане до най-засегнатите хора и бизнеси - с политики, включващи увеличен платен отпуск по болест и целеви данъчни облекчения ", Каза Георгиева.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Изискват се повече от усилията на отделните държави: „Докато вирусът се разпространява нуждата от координиран и синхронизиран глобален фискален стимул се засилва“, подчерта Георгиева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Междувременно Федералният резерв на САЩ обедини усилията си в неделя с Европейската централна банка и други банки, за да гарантира, че глобалните финансови пазари имат гарантиран достъп до достатъчно пари, за да продължат да действат - "стъпки, за които знаем, че са работили и преди", каза Георгиева, добавяйки, че вероятно развиващите се пазари също ще се нуждаят от подкрепа.
Георгиева цитира данни на глобалната банкова група „Институт за международни финанси”, показващи, че инвеститорите са изтеглили близо 42 милиарда долара от развиващите се пазари от началото на кризата.
"Това е най-големият отлив, който някога е регистриран", каза тя. „Вбъдеще може да има нужда от суап-линии за развиващите се пазарни икономики.“
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Централните банки в онези страни, които са изправени пред стрес на финансовия пазар, могат да използват интервенции на валутния пазар, както и „управление на потока на капитали“ - термин, който може да се отнася до ограничения за това колко пари могат да бъдат изтеглени от страната - като полезен инструмент за допълване на други действия, каза тя.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 16 март