Кристалина Георгиева е убедила борда на директорите на МВФ, че е подходяща за поста - управляващ директор на фонда. То се е провело във вторник (24 септември), съобщава БГНЕС.
Още: CNN: Само 8% от американците одобряват Русия - колкото вярват, че САЩ не са кацали на Луната (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Украйна трябва да проведе избори, Зеленски има само 4% подкрепа (ВИДЕО)
"Тя убеди съвета, че е лидерът, от който тази институция се нуждае, както и че е силен привърженик на мултилатералната система", разказва източникът на "Ройтерс", цитиран от БГНЕС, пожелал анонимност поради това, че обсъждането на кандидатурата не е публично.
Очаква се на 25 септември Управителният съвет на Международния валутен фонд да я назначи официално. Гласуването днес е в значителна степен церемониално, а българката, подкрепена от самото начало от френския президент Еманюел Макрон, е кандидат на Европейския съюз, и има негласното одобрение на САЩ.
Георгиева, която в момента е вторият човек в йерахията на Световната банка, става първият управляващ директор на МВФ от развиваща се икономика и втората жена начело след Кристин Лагард, която се оттегли на 12 септември. Тя има репутация на лидер, който е прям, защитава равнопоставеността на жените и се бори с климатичните промени, изброява "Ройтерс".
Още: Белият дом: Мъск е съветник на Тръмп, не министър на правителствената ефективност
Новият директор ще ръководи кредитна институция с близо 1 трилион долара, но в сложен момент за световната икономика и търговия - основно заради търговската война САЩ-Китай, ръста на протекционизма и оттеглянето на Вашингтон от редица установени международни структури.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ: С Русия се съгласихме да преодолеем "дразнителите" в двустранните ни отношения
Още: Голям пожар гори в американска компания за аерокосмическа техника (ВИДЕО)
Скот Морис от Центъра за глобално развитие, казва за "Ройтерс", че в Световната банка Георгиева бързо е успяла да прокара промени и да постигне консенсус за увеличаване на капитала на институцията с 13 млрд. долара и реформа, съгласно която кредитирането ще се насочи от Китай и по-богатите развиващи се държави към бедните, които наистина се нуждаят от финансова и експертна помощ.
"Тя успя да събере група от много разнообразни участници и това е сила. Но не е съвсем ясно как ще управлява в оперативен план работата на фонда, в която понякога има доста критични моменти. Засега е трудно да предвидим как ще реагира на такива кризи", допълва той. Морис, който е бивш служител във финансовото министерство на САЩ, напомня, че Георгиева вероятно ще следва модела на Кристин Лагард, която е действала не като представител на ЕС, а като защитник на интересите на институцията и на отделните държави.