Над 693,6 милиона са вече доказаните случаи на коронавирус в световен мащаб, сочат данните на Worldometers. Според статистиката, от тях повече от 6,9 милиона са починали, а над 665,7 милиона са оздравели до момента.
Още: Какво значи "палавият" жест на Илон Мъск към Джорджа Мелони? (ВИДЕО)
Още: Върховният съд на САЩ наложи временна забрана за Тръмп и администрацията му
Още: Нов вариант на коронавируса се появи във Великобритания
Трябва да се отбележи, че през последните дни новите случаи в света са между около 100 000 - 130 000 дневно – цифри, далече от предишните тежки вълни на заразата. При първоначалния вариант Омикрон в началото на годината, например, в глобален мащаб се отчитаха около и над 3 милиона случая дневно, като именно тогава беше отчетен и абсолютният рекорд досега – 3,847 милиона за ден на 21 януари 2022 година. Въпреки това, от началото на декември трябва да се отбележи, че заразените растат, като това се дължи основно на новия подвариант ХВВ.1.5 на Омикрон. Учени вече съобщиха, че това е най-заразната разновидност на COVID-19 от началото на пандемията досега.
Още: Дават лекарства срещу COVID-19 при перитонит на котки в Кипър
Още: Масова стрелба и ранени при бой с петли (ВИДЕО)
Още: САЩ и Иран подновиха преговорите: Техеран не е далеч от атомна бомба (ВИДЕО)
При смъртните случаи също има огромен спад, като от началото на март средно се отчитат около 500 дневно – отново далече от предишните вълни, като за сравнение на 21 януари 2021 година, в разгара на вълната, причинена от варианта Алфа, бяха отчетени рекордните 16 877 жертви. Близо до тези данни бяха и следващите пикове, причинени от вариантите Делта и Омикрон. Че има сериозен спад в броя на починалите признаха и от СЗО. По данни на организацията жертвите са намалели с 90 на сто спрямо февруари тази година, когато вариантът Омикрон беше апогея си. И въпреки че е по-малко смъртоносен, той все пак доведе до много смъртни случаи, тъй като и заразените бяха многократно повече от предишните вълни.
Още: Дипломацията не е проста работа: Тръмп няма опит, търпение и експертиза в преговорите с Русия
Още: Пробив в сигурността: Домашната котка София влезе в Белия дом в залата за пресконференции
Лидер по най-много открити заразени остава САЩ, като там те вече надхвърлиха 107,8 милиона. На второ място в мрачната статистика е Индия – там над 44,9 милиона души са се заразили до момента. Трета е Франция с над 40,1 милиона доказани случая. Челната десетка допълват Германия, Бразилия, Южна Корея, Япония, Италия, Великобритания и Русия.
Още: Русия спира масовата ваксинация срещу коронавирус
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хитрата и сложна геополитическа игра на Тръмп е само мит за конспиратори
Що се отнася за данните за починалите, Съединените щати също са първи – до момента там има 1 172 458 жертви на коронавируса, което е повече от една шеста от всички фатални случаи. Втора е Бразилия с над 705 000 починали, а трета Индия с над 531 000 жертви досега. Следват Русия, Мексико, Перу, Великобритания, Италия, Индонезия и Франция.
В последния отчет най-много заразени са регистрирани в САЩ - 1484. Страната е начело и по брой починали - 5 жертви.
Още: В САЩ откриха тайна медицинска лаборатория, управлявана от китайска компания
Трябва обаче да се отбележи, че тези данни са непълни, тъй като Китай още през декември обяви, че спира да предоставя актуални данни за заразените. Неяснотата около ситуацията накара директорът на СЗО да обяви, че данните не отразяват пълната картина в страната. Същото е положението и в много други страни по света, които се отказаха от ежедневно отчитане на данните - например, Турция, Русия и други. Много от тях преминаха към предоставяне на информация веднъж седмично, други пък просто спряха да следят актуалната ситуация с разпространението на заразата.
ОЩЕ: Нов вариант на Ковид е най-съвършеният за заразяване досега според СЗО
Що се отнася до броя починали на милион население, Перу остава начело с 6572 жертви. България е втора в глобален план по този показател с 5617 жертви на милион население. Следват Унгария, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора, Грузия, Хърватия, Чехия, Словакия, Литва и Румъния – все страни от бившия социалистически лагер.
ОЩЕ: Ръст в броя на новите случаи на коронавирус за денонощие