Сред 25-те най-населени държави по света, в които е съсредоточено 75 процента от световното население, Бирма, Египет, Индонезия и Русия се явяват тези страни, където нивото на рестрикциите върху вероизповеданието е най-високо.
На другия полюс са Демократична република Конго, Япония, Филипините и Южна Африка – те имат най-ниското ниво на рестрикции по отношение на религиите. Данните са от последното проучване на центъра за изследвания „Пю“, проведено през 2015 г.
Седем от най-населените държави са имали слаби правителствени рестрикции по отношение на вероизповеданието през 2013 г. Това са Бразилия, Демократична република Конго, Италия, Япония, Филипините, Южна Африка и Обединеното кралство.
През същата година Южна Африка е била единствената сред 25-те най-населени страни, която се е радвала хем на ниска враждебност между хората, изповядващи различни религии, хем на ниски правителствени рестрикции.
Сред 25-те страни, Турция е единствената, която бележи ръст от цял един пункт през 2013 г. в сравнение с предходната.
Свободата на религията и вярата се изразява в правото на абсолютно всеки един човек да избира, приема, както и променя своята религия или убеждения. Това е едно от основните човешки права и е залегнало в Декларацията върху човешките права на ООН.
Освен това, правото на свободно вероизповедание е и сред един от 4-те устои (стълба) на демокрацията.
Българските законодателни органи са ограничили правото на религиозна свобода за някои религиозни групи, които са извън православното подразделение, тоест някои секти. Това е записано в раздела за България на годишния доклад на Държавния департамент на Съединените щати за религиозните свободи по света от 2013 г.
Използвани източници: Център за изследвания „Пю“; ООН; Уикипедия; Департамент на САЩ за релииозните свободи по света.
Автор: Теодор Спасов