Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Клинтън води в „щатите люлки“, където се решава президентският вот

27 октомври 2016, 21:32 часа • 1737 прочитания

Изходът от президентските избори в САЩ ще бъде решен само от няколко щата и в тях води Хилари Клинтън.

Сложната избирателна система прави гласовете на някои избиратели много по-важни, защото те живеят в щати, които имат решаващата роля. Такива щати в Америка са наричани „полесражение“ или „щати люлки“. В тях е съсредоточена огромната част от средствата, които се харчат от кандидатите, и само в тях те провеждат предизборната си кампания. Хилари Клинтън води в допитванията в повечето „щати люлки“, а съперникът й се надява на рязък обрат непосредствено преди финалната права – без обратът той няма да спечели.

Президентските избори се провежда по двустепенна система. Отначало всичките 50 щата поотделно избират свои представители в Избирателната колегия, която след това утвърждава с гласуване изборните резултати. Съставът на въпросната Избирателна колегия зависи от броят на окръзите при избора на конгреса във всеки щат: Калифорния има 55 такива окръзи, толкова и представители в колегията, а федералният окръг Колумбия, където е столицата Вашингтон, има само три. Победител е онзи кандидат, който събере 270 гласа в Избирателната колегия.

Ключовият момент е, че гласовете на всички представители в нея от даден щат отиват към победилия кандидат. Дори минималната разлика от 0,1% гласове е достатъчна за кандидата да спечели целия щат, съответно и неговите представители в колегията.

В повечето щати лидерството на партиите не се подлага на съмнение, така че тези щати не са важни за крайния изход. Примерно, гласовете на 55-те представители на Калифорния винаги отиват към демократите, а на 38-те представители на Тексас - към републиканците. Съответно гласовете на републиканците в Калифорния или пък на демократите в Тексас не играят никаква роля, ако са в малцинство.

Само няколко щата, където липсва лидерство на една от партиите, реално решават избора от вота. В сегашните изори това са Флорида (29 представители), Пенсилвания (20), Охайо (18), Северна Каролина (15). Във вторият по важност кръг са Аризона (11), Невада (6), Айова (6). В момента Клинтън води във всичките тези щати с изключение на Аризона и Охайо. Теоретично това й дава над 300 гласа в Избирателната колегия и лека победа на изборите.

Клинтън има предимство не само в допитванията. Смята се, че тя лесно може да получи твърда подкрепа от щати, които представляват примерно 253 гласа (или представители) в колегията. Това са щатите Калифорния, Ню Йорк, Илинойс, Мичиган и Вирджиния, които отдавна гласуват за демократите.

Всъщност Клинтън трябва да победи само в един от „щатите люлки“, за да събере печелившите 270 гласа. Една победа във Флорида би й донесла 282 гласа, в Пенсилвания 273 гласа, а в Охайо - 271. Друг вариант е победа в Северна Каролина (15 гласа) и в един от "щатите люлки“ на запад Айова или Невада (по 6 гласа). Резервен вариант е Аризона с 11 гласа, където неочаквано се разгърна ожесточена предизборна схватка.

При Тръмп пък пътищата за победа са много по-малко. Той задължително трябва да победи едновременно в Пенсилвания, Охайо и Флорида – загубата в който и да е от тези три щата ще е фатален. Тръмп трябва също да победи в Аризона и Северна Каролина – без тях дори трите големи спорни щата няма да му донесат победата.

Според вестник „Ню Йорк таймс“ (който подкрепя Хилари Клинтън – ред.) от 1000 възможни комбинации в щатите Клинтън би победила в 700, а Тръмп в 300 от случаите.

Тръмп изостава от Клинтън в повечето спорни щати с 2-3 процента, но това би трябвало да е достатъчно за победата на представителката на Демократическата партия.

„Щатите люлки“ на тези избори са повече от предишните – над десет вместо половин дузина. Освен това около 15% от избирателите още не са решели за кого да пуснат бюлетината. Но тази неопределеност до голяма степен се парира от стабилното лидерство на Хилари Клинтън в допитванията, голямото предимство на събраните средства и мобилизацията на избирателите по места.

„Ако се отмете, че Клинтън очевидно има значително лидерство в национален мащаб, трудно е да се види пътя, по който Тръмп би стигна до победата, заяви за РИА-Новости професорът по политология Дейвид Редлоск от Университета на щата Делауеър. Освен това налага се Тръмп да се бори за щати, за които не би трябвало това да става. Юта, Тексас и Аризона трябва да са стабилни републикански щати, но допитванията показват малки разлика (в полза на Тръмп)”, поясни политологът.

„Не виждам реалистичен път за победа на Тръмп, сподели на свой ред Кери Къвингтън, професор по политология от Университета на Айова. Той трябва да спечи всички „бойни“ щати (а той изостава в над половината от тях) и след това да добави някакво количество гласове в другите щати, които тежнеят към Клинтън. Прогнозите показват много малка вероятност това да се случи“, убеден е експертът. Според него, за да победи Тръмп, трябва нещо извънредно, неочаквано – гигантска грешка на Хилари Клинтън, разкрития за извършени от нея нарушения или терористична катастрофа от типа на 11 септември, която може да се припише на радикални ислямистки елементи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес