Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Климатичните промени - огромна заплаха за флората и фауната на планетата

17 февруари 2020, 19:15 часа • 6145 прочитания

Промените на климата застрашават около една трета различни видове растения и животни да изчезнат от планетата до 2070 г. Това сочи научно заключение в списание „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

Още: Американски сенатори: Тръмп повтаря пропагандата на Путин, срамно е (ВИДЕО)

Още: Тръмп прегърна путинизма, нарече Зеленски "диктатор" и "средно успешен комик"

За основен фактор, който влияе на оцеляването на популациите, учените смятат максималната дневна лятна температура. Авторите на новото изследване са анализирали данни за 538 вида растения и животни от цялата планета.

Те са открили, че около 44% от изследваните видове са измрели в отделни зони, след като максималната температура там се е увеличила с повече от 0,5°C. Повишаване на температурата от 2,9°C и повече, според тях, е довело до локално изчезване на 95% от видовете, цитира проучването БГНЕС.

Експертите напомнят, че януари тази година беше най-горещият за 141 години наблюдение, а последното десетилетие - най-горещото на всички времена. Освен това климатолозите смятат, че 2020 г. „вероятно ще е сред петте най-топли години в историята“.

Още: Републикански сенатор за Путин: Или в затвора, или екзекутиран, не може да му се вярва! (ВИДЕО)

Още: Руски военни самолети са забелязани да летят край бреговете на Аляска (ВИДЕО)

Най-уязвими, според тях, са животните и растенията, които живеят в тропиците. Учените откриват, че скоростта на изчезване на растенията и животните зависи пряко от това колко бързо се загрява планетата.

"Ако се придържаме към Парижкото споразумение за климата, можем да загубим около 20% от растителните и животинските видове до 2070 г. Още по-силното затопляне може да доведе до изчезване на повече от една трета или дори половината от всички животински и растителни видове", казва професорът от Аризонския университет Джон Винс.

Припомняме, че Парижкото споразумение беше подписано на 12 декември 2015 г., след 21-ата конференция на Рамковата конвенция за изменението на климата.

Участващите страни се споразумяха да не позволяват средната температура на планетата да се повиши с над 2°C до 2100 г. в сравнение с прединдустриалната ера. По-специално споразумението предвижда намаляване на емисиите на парникови газове.

Още: Австралийски милиардер създаде партия, вдъхновена от Тръмп

Още: Тръмп чисти съдебната система от прокурорите на Байдън

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес