В опит да преодолее съпротивата на администрацията на Джо Байдън да им достави така желаните ракетни системи ATACMS, украинските власти предлагат на САЩ „пълна и постоянна видимост на своя списък с планирани руски цели“. Това съобщава CNN, позовавайки се на няколко държавни служители, запознати с преговорите.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Забележителната прозрачност дава на Щатите право на вето върху украинските нападения срещу Русия и има за цел да убеди администрацията, че предоставянето на критично важните оръжия няма да доведе до удари на руска територия. Защото това, както се опасяват САЩ, би довело до ескалация на войната и директно въвличане в конфликт с руския президент Владимир Путин.
Преди седмица държавният секретар Антъни Блинкен официално призна, че с Киев се водят дискусии за доставка на мощните тактически ракетни системи ATACMS. С тях системите за залпов огън HIMARS могат да стрелят в обхват до 300 км – близо 4 пъти повече от предполагаемия максимален обхват на HIMARS на фронта в Украйна при сегашния вариант на муниции и боеприпаси, публично обявен от Вашингтон.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Въпреки че предложението на Украйна вече е било отправено към администрацията на Байдън, тя все още не е одобрила новите оръжия с голям обсег на действие ATACMS и твърди, че Киев се справя добре със системите HIMARS, с които разполага в момента. Всъщност в сряда САЩ обявиха изпращането на още 18 системи HIMARS за Украйна, с което общият им брой на фронта ще надхвърли 30.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
ОЩЕ: Хитрата тактика на Украйна - макети на HIMARS примамват руските ракети
В администрацията на Байдън също така има опасения, че предоставянето на оръжия с по-голям обсег на действие би пресякло червената линия в очите на Москва. Така Русия би заключила, че САЩ стават "пряка страна в конфликта", предава CNN.
Тази червена линия обаче става все по-неясна след анексирането на четирите украински територии от страна на Русия. САЩ заявиха, че ще подкрепят използването на западни оръжия в тези зони, дори ако Кремъл вече ги смята за част от официалната си територия. От Москва потвърдиха, че това би се тълкувало като удар по териториалната цялост на Руската федерация.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
"Описахме точно какви конкретни цели трябва да поразим на наша територия, които не могат да бъдат достигнати с това, което имаме сега", е заявил високопоставен украински служител. "Категориите с цели са ясни и не се променят". Сред тях ще бъдат по-отдалечените руски логистични линии, ПВО и бази, както и складове за боеприпаси в източната и южната част на Украйна, включително Крим.
Новите ракети също така ще позволят на Украйна да нанася удари по-дълбоко в окупирания от Русия през 2014 г. Крим, за да се прицели в точките на изстрелване на иранските дронове, които Москва използва. В момента Киев не може да направи това, според американски източник, запознат с исканията на украинците.
Висш служител от Киев е заявил, че щом украинските сили не са поразявали дълбоко в руската територия с HIMARS, няма да го правят и с ATACMS.