Долната камара на парламента на Канада прие програма за субсидиране на заплатите в събота като най-голямата икономическа мярка в страната след Втората световна война, за да помогне на бизнеса и служителите да преминат през кризата, предизвикана от коронавируса, съобщи АФП.
Камарата на общините не заседава, но проведе извънредна сесия в средата на Великденския уикенд, за да приеме програмата за 73 милиарда долара (52 милиарда щатски долара), която има за цел да изплати на компаниите 75 процента от заплатите на служителите им, за да избегнат масови съкращения.
Премиерът Джъстин Трюдо присъства на сесията. Той беше в изолация в дома си от месец, след като съпругата му се зарази с вируса.
За да влезе в сила, текстът все още трябва да бъде приет от Сената, което се очаква да стане по-късно в събота.
Трюдо, като припомни жертвите на Канада и в двете световни войни, подчерта, че борбата с вируса „не е война“, но „това не прави тази борба по-малко разрушителна“.
Това беше вторият законопроект за финансовата помощ, предложен от правителството на Трюдо от началото на кризата. Целта му е „да даде възможност на канадците да запазят работните си места и да получат заплата“, заяви премиерът и добави, че това е „най-голямата канадска икономическа политика след Втората световна война“.
75-процентната субсидия за заплати, която е за три месеца и е със задна дата към 15 март, е за предприятия, които са претърпели или ще претърпят спад от 15 на сто през март или 30 процента през април и май, заяви финансовият министър Бил Морно.
Канадската икономика загуби повече от един милион работни места миналия месец.
В Канада има 23 316 случаи на коронавирус по данни на университета "Джонс Хопкинс" и 654 смъртни случая поради заболяването. Оздравелите са 6 659 души.