Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се очаква след острата размяна на реплики между Путин и Байдън?

19 март 2021, 13:53 часа • 4255 прочитания

В интервю на 17 март американският президент Джо Байдън заяви, че Путин ще понесе последствия заради опитите му да повлияе на резултатите от президентските избори в САЩ през 2020 г. в полза на Доналд Тръмп. В интервю за Ей Би Си нюз Байдън бе категоричен, че Путин „ще си получи заслуженото“, но не пожела да уточни за какви последствия говори, като само отбеляза лаконично: "Скоро ще разберете!"

Байдън отправи следното предупреждение: „Ще плати цената. Имали сме дълги разговори. Познавам го относително добре и разговорът ни започна с думите: „Познавам те и ти ме познаваш. Просто бъди готов. Поглеждал съм го в очите и съм му казвал: „Ти нямаш душа.“

По-късно руският президент Владимир Путин коментира изказването по негов адрес на американския му колега Джо Байдън. На среща с общественици от Крим, посветена на седмата на годишнина от присъединяването на полуострова към Русия, Владимир Путин заяви: „Бих му казал „бъдете здрав“. Пожелавам му здраве. Казвам това без ирония и не се шегувам. Ние винаги виждаме в другия човек собствените си качества и си мислим, че той е като нас“.

Какво следва след размяната на реплики между лидерите на двете световни сили, коментира в “Нашият ден“ по БНР политологът и международен анализатор Искрен Иванов:

Реакция на думите на Путин в САЩ

"Мисля, че още е много рано да говорим за по-сериозна реакция на тези думи – трябва да мине време, за да може общественото мнение да оцени за какво става въпрос. Тъй като едно такова обвинение, което, от една страна, руският президент хвърли върху Байдън – той спомена индианците, спомена Втората световна война. От друга страна, тази словесна престрелка от страна на американския президент спрямо руския наистина е безпрецедентна, поне скоро не сме виждали такова изказване. Аз мисля, че трябва да мине малко време, за да може това да отлежи и от дистанцията на времето да видим какви ще са реакциите.

За мен външната политика на Джо Байдън ще бъде рязко сдържане на Русия. Тук ще цитирам нещо, което се случи буквално преди ден в Сената на САЩ и одобри за директор на ЦРУ човек, който има значително голям опит в дипломацията и то като посланик в Москва – Уилям Барън. Става дума за човек, който наистина има опит в американско-руските отношения, което е ясен знак, че американската външна политика от тук нататък ще завие в една изключително антируска позиция – сдържане на Русия на Балканите, сдържане на Русия в Прибалтика, сдържане на Русия в Европа. А Китай ще бъде по-скоро една дългосрочна линия, която президентът ще преследва или поне не толкова непосредствена, докато не приключи пандемията. За мен това е ясна заявка за това, че Русия ще бъде непосредствен приоритет във външната политика на САЩ по време на Байдън.“

Целта на Русия

“Тук трябва да направим ясното разграничение, че живеем в един свят, който няма нищо общо със света, който съществуваше през 90-те години. За мен това, което се опитва да направи Русия в момента, е да реализира своята неоевразийска доктрина за обединяване на Евразия. Т.е. да успее да привлече колкото е възможно повече държави в своята сфера на влияние.“

Целта на американската администрация

“Целта на американската администрация е преди всичко да докаже, че тази руска идея за консолидирането на Евразия, от една страна, е предизвикателство за Европа, виждаме в момента сериозен американски тон срещу “Северен поток“, това е едно от малкото неща, които се запазиха при администрацията на Байдън, като тонът е същият като при администрацията на Тръмп. От друга страна, виждаме, че усилията на САЩ са насочени не само към сдържане на ролята на Русия в Европа, но и с изтласкването ѝ от Близкия изток, тъй като там тонът е много втвърден по отношение на Иран, който пък е традиционно геополитически съюзник на Москва. Тази ревизирана стратегия за сдържането застава в основата на американската външна политика.“

Америка след Байдън

“Изглежда обединена при всички положения, защото Джо Байдън е символ на едно ново послание, на едно ново начало, на нова администрация, с която са свързани много надежди. Поне от моите наблюдения считам, че американските избиратели гледат на идването на Байдън, като опит за помирение на тази огромна поляризация, която съществува в американското общество.“

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес