Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историк от САЩ за расовите протести: Чуваме "предсмъртните хрипове" на старата Америка

08 юни 2020, 14:14 часа • 5993 прочитания

Сегашните расови протести в САЩ са свързани със "стария проблем" на страната, а именно с твърдението, че животът на белия човек е по-скъп от живота на тъмнокожия, заявява в интервю за Der Spiegel историкът-афроамериканец Еди Глод. (Интервюто на Марк Пицке е публикувано под заглавие „Todesröcheln eines sterbenden Amerikas” - Смъртната дрънкалка на умираща Америка).

"Това твърдение е дълбоко вкоренено в организацията на обществото в САЩ и как полицията се отнася с нас. COVID-19 показа тази неугледна страна", обяснява Еди Глод. Според него, от пандемията пострадали твърде много афроамериканци – заразени и починали. "Към това трябва да се добавят и скорошните случаи на полицейско насилие против афроамериканците", казва Глод.

Убитият от полицаите Джордж Флойд е "символ на всичко, което не е наред в САЩ", счита историкът. "Нашата система породи огромно неравенство, направи ни егоисти, които се грижат само за конкуренцията и враждата, разруши понятията за колективно благо и разкъса обществената мрежа за сигурност. Ние чуваме "предсмъртните хрипове на умираща Америка". И тази Америка я представя президентът Доналд Тръмп", казва Глод.

Републиканците разбират, че техният електорат не нараства, а намалява, обяснява Глод в интервюто. Християнско-консервативните бели американци стават все по-малко. Политиците предприемат "панически и маниакални опити" да запазят това, което умира. "COVID-19 и Джодж Флойд само ускориха този процес. Но в същото време, докато загива старият свят, се опитва да се роди новият. А ние сме акушерите", обяснява историкът.

Той също така е недоволен, че демократите отказват да оглавят протеста. Според него, те са твърде увлечени в предизборната борба. Глод не изключва, че двете партии и едрият капитал са се сговорили и занапред да оставят за работниците само трохи. Така че задача на протестите не е да прогонят Тръмп от поста президент и да сложат на него кандидата от демократите Джо Байдън, пояснява Глод: "Необходимо е да се измести моралният акцент на страната по-далеч от Уолстрийт и Силициевата долина. Става дума за фундаменталната справедливост. В най-богатата страна в световната история не трябва да има такъв голям брой бедни. Ние стоим на прага на революционен момент".

Проблемът за расизма не засяга само САЩ, добавя историкът. "Расизъм има и в Европа, що се отнася до темата за миграцията. В Европа той съществува като идеология за превъзходство на белите, към която се придържат неонацистите. Ние виждаме какво става в Унгария. Виждаме и какво става в Русия. Борис Джонсън победи на изборите, защото използва страха "към другите". "Расизмът е световна идеология, която е тясно свързана с капитализма. Така е от времето на търговията с роби през Атлантическия океан. Предстои ни още много да направим, за да създадем нов свят. Ние трябва да рискуваме всичко, за да го постигнем", смята Глод

Глод предупреждава, че безредиците ще продължат: "По-добре няма да стане. Ние летим през буря. Пристегнете по-здраво коланите!"

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес